Mağaza atmosferinin yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkileri ve akış deneyiminin aracılık rolü: Mobilya sektöründe bir uygulama
Mediator roles of flow experience in the relationship between store atmosphere and repurchase intention: A research on the furniture sector
  1. Tez No: 755386
  2. Yazar: ABDULKADİR MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; mağaza atmosferinin, yeniden satın alma niyeti üzerinde akış deneyiminin aracılık rolünün incelenmesidir. Amaçtan yola çıkarak tüketicilerin yeniden satın alma kararlarında mağaza atmosferinin etkileri ve akış deneyiminin yeniden satın alma niyetine etkisinin ne düzeyde olduğu incelenmiştir. Oluşturulan model ve hipotezlerin testinde örneklem için 428 mobilya mağazası müşterilerinden veriler toplanmıştır. Veriler SSPS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda mağaza atmosferinin yeniden satın alma niyeti üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu ve akış deneyimi ile yeniden satın alma niyeti arasında aracılık etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the aim is to examine the mediating role of store atmosphere and flow experience on repurchase intention. Based on the purpose, the effects of store atmosphere on consumers' repurchase decisions and the level of effect of flow experience on repurchase intention were investigated. Data were collected from furniture store customers. The data were analyzed using SSPS and AMOS programs. As a result of the analysis, it was determined that the store atmosphere had a positive effect on repurchase intention, and that there was a mediating effect between flow experience and repurchase intention.