Eski Türklerde ziraat kültürü
Agricultural culture in ancient Turks
- Tez No: 755395
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türk milleti, hem kadim bir tarihi geçmişin hem de varlıklı bir kültürel mirasın öncülerindendir. Bu kadim Türk kültürü içerisinde ziraat kültürü de oldukça geniş bir birikime sahiptir.Türkler ziraatle uğraşmaya oldukça erken dönemlerde başlamış ve günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Toplumların sahip oldukları kültürel nitelikler insanların gündelik yaşamlarını yönlendiren mühim faktörlerden biri olmuştur. Beslenerek yaşamını sürdürmenin ve ekonomik faaliyetlerin temelini oluşturan zirai faaliyetler kültürel özelliklerden etkilenmekte bununla beraber zirai aktivitelerin nasıl ve ne biçimde gerçekleştirileceği de kültürel değerler tarafından belirlenmektedir. Türklerde ziraat kültürü sosyal hayat ve beslenme kültürü ile bağlantılı olarak şekillenmiştir. Eski Türkler'de beslenme alışkanlıkları yetiştirdikleri hayvanların, ekip-biçtikleri tarımsal ürünlerin ve farklı av hayvanlarının üzerinde yoğunlaşmıştır. Özellikle tarımsal üretimin Türklerin yaşadıkları coğrafyayla ve üretim kültürleriyle belirlendiği görülmektedir. Bu kapsamda tarih boyunca Asya ve Avrupa kıtalarında tarımla geniş çapta uğraşmışlardır. Türklerin yemek alışkanlıklarında et bilhassa da at ve koyun eti, buğdaydan yapılan bulgur, pirinç, undan yapılan yufka ve ekmek ön plana çıkmaktadır. Türkler, ayrıca, kabak, biber, patlıcan ve bakla gibi sebzeleri üretmiş ve tüketmişlerdir. Başta üzüm olmak üzere elma gibi çok sayıda meyve de üretmişlerdir. Bitkisel tarım ürünlerinden boza gibi çeşit çeşit içecekler de üretmişlerdir. Türklerin zirai faaliyetlerinin diğer kültürel birikim olan arkeolojik kazılarda bulunan seramik, çanak ve çömlekler gibi eserlerdeki motiflere de yansıdığı görülmektedir. Türk toplumu, beslenmeye elverişli olan tüm hayvan ve bitkilerden elde edilen ürünlerden bazılarını yalnızca yemede ve içmede kullanmakla kalmayıp bununla birlikte bazılarına kutsal değer de atfetmektedirler.
Özet (Çeviri)
The Turkish Nation has both a deep-rooted history and a rich culture. Within this rich Turkish culture, agricultural culture also has a wide accumulation. Turks started to deal with agriculture in very early periods of history and have continued until today. The cultural characteristics of societies are one of the most the important factors that determine people's daily lives.. Agricultural activities, which form the basis of nutrition and economic activities, are affected by cultural characteristics, however, how and in what form agricultural activities will be carried out is also determined by culture. Agricultural culture in Turks has been shaped in connection with social life and nutrition culture. The dietary habits of the ancient Turks focused on the animals they raised, the plant foods they farmed and harvested, and various hunted animals. In particular, it is seen that agricultural production is determined by the geography and production cultures of the Turks. In this context, they have dealt with agriculture on a large scale in Asia and Europe continents where they have lived throughout history. It is seen that meat, especially horse and mutton meat, bulgur made from wheat, rice, phyllo and bread made from flour are prominent in Turkish meals. They also produced and consumed vegetables such as zucchini, eggplant, pepper and broad beans. They also produced many fruits such as apples, especially grapes. They also produced various beverages from herbal agricultural products and beverages such as boza. It is seen that the agricultural activities of the Turks are also reflected in the motifs in the works such as ceramics, pottery and pottery found in archaeological excavations, which is another cultural accumulation. Turks do not only use some of the animal and vegetable products they consume as food for eating and drinking, but they also attribute sacred value to some of them.