Hemşirelerin bilinçli farkındalık düzeyi ile bakım odaklı hasta hemşire etkileşimi arasındaki ilişki
The relationship between nurses' conscious awareness and care-focused patient nurse interaction
  1. Tez No: 755435
  2. Yazar: SİNEM GÖKCEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA SEVCAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanı amacı hemşirelerin bilinçli farkındalık düzeyleri ve bakım odaklı hasta-hemşire etkileşimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal-Metot: İlişki arayan tanımlayıcı türde olan çalışmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi hastanesinde aktif olarak çalışan tüm hemşireler, örneklemini ise 15.02.2021-15.04.2021 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 330 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni ve gerekli tüm izinler alındı. Veri toplama araçları olarak“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Bakım Odaklı Hasta-Hemşire Etkileşimi Ölçeği”ve“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanıldı. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to determine the relationship between nurses mindfulness levels and care-oriented patient-nurse interaction. Material-Method: The universe of the descriptive study looking for a relationship consists of all the nurses actively working in the Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center hospital, and the sample consists of 330 nurses who agreed to participate in the research between 15.02.2021 and 15.04.2021. Ethics committee approval and all necessary permissions were obtained before starting the research.“Socio-Demographic Information Form”,“Care-Oriented Patient-Nurse Interaction Scale”and“Conscious Awareness Scale”were used as data collection tools. Analysis of the research data was made using the SPSS 22.0 statistical program.