Examining evaluative function of narrative in adolescents: A comparative study
Anlatının değerlendirici işlevinin ergen bireylerde incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 755442
  2. Yazar: BÜŞRA SELDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Anlatının değerlendirici işlevi, anlatıcının hikâye karakterlerinin duyguları, düşünceleri, motivasyonları ve tutumları gibi zihinsel durumları hakkındaki bakış açısı olarak tanımlanır. Bir başkasının zihinsel durumu hakkında çıkarım yapma becerisini gerektiren bir diğer bilişsel yetenek de Zihin Kuramıdır (ZK). Geçmiş araştırmalar, değerlendirici işlevin gelişimi ile başkasının zihinsel durumu hakkında çıkarımlarda bulunabilme becerisi olarak tanımlanan Zihin Kuramı (ZK) arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu çalışmaların çoğunluğu çocukluk ve yetişkinlik dönemi üzerine odaklanmıştır. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bilişsel gelişmeler değerlendirme işlevi ve ZK becerisi için önem taşıyabilir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, değerlendirici işlevin gelişimini ve ergenlik döneminde ZK ile ilişkisini incelemektir. Bu çalışmaya yirmi ergen katılımcı (x̄ = 15.17, SD = .30) dahil edilmiştir.Ergenlerin değerlendirme işlevini ve zihin kuramı yeteneğini karşılaştırmak için 10 ve 11 yaşındaki 32 katılımcının (x̄ = 10.78, SD = .42) ve 15 yetişkin katılımcının (x̄ = 20.60, SD = .99) verileri Ögel-Balaban (2015) tarafından yapılan önceki bir çalışmadan elde edilmiştir. Anlatıları ortaya çıkarmak için 'Kurbağa neredesin?' isimli resimli kitap (Mayer, 1969) kullanılmıştır. ZK yeteneğini değerlendirmek için ikinci dereceden yanlış inanç görevleri olan Doğum Günü Köpeği Hikayesi ve Çikolata Hikayesi (Flobbe, 2008) kullanılmıştır. Bulgular, ergenlerin değerlendirici işlev puanlarının ve zihin kuramı performanslarının çocuklara göre daha yüksek olduğunu ancak yetişkinlerinkinden farklı olmadığını göstermiştir. Ayrıca farklı yaş gruplarındaki katılımcıların anlatılarında farklı türde değerlendirme araçlarını tercih ettikleri görülmüştür. Bulgular önceki çalışmalarla birlikte ele alınarak ergenlik dönemindeki bilişsel ve sosyal değişimler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The evaluative function of the narrative is defined as the narrator's point of view about the mental states of the story characters, such as their emotions, thoughts, motivations, and attitudes. Another cognitive ability that requires the ability to make inferences about someone else's mental state is the Theory of Mind (ToM). Previous studies indicated that there is a positive relationship between the development of evaluative function and Theory of Mind (ToM) defined as the ability to make inferences about someone else's mental state, The majority of these studies have focused on childhood and adulthood. Cognitive developments that occur during adolescence might have importance for evaluative function and ToM ability. Thus, the main aim of the present study was to examine the development of evaluative function and its relationship to ToM in adolescence. Twenty adolescent participants (M = 15.17, SD = .30) were recruited for the study. To compare the evaluative function and ToM ability of adolescents, data of 32 10- and 11-year-old participants (M = 10.78, SD = .42), and 15 adult participants (M = 20.60, SD = .99) were obtained from a previous study by Ögel-Balaban (2015). To elicit narratives the picture book 'Frog where are you?' (Mayer, 1969) was used. To assess the ToM ability the second-order false belief tasks, The Birthday Puppy Story, and the Chocolate Story (Flobbe, 2008) were used. The findings showed that adolescents' evaluative function scores and ToM performances were higher than children's but did not differ from those of adults. In addition, it was observed that participants in different age groups preferred different types of evaluative devices in their narratives. The findings were discussed in the light of cognitive and social changes in adolescence, together with the previous studies.