Çevre yönetimi; Türkiye'nin 2023 vizyonu
Environmental management; Turkey's 2023 vision
- Tez No: 755448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKİ GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin çevre yönetiminin nasıl olduğu etkin bir çevre yönetimi için atıkların çevresel etkileri ve atık yönetimi konularında Türkiye'deki mevcut durum ve Türkiye'nin 2023 vizyon'unda çevre yönetimi konusunda hedefleri ve bu hedefleri, gelecek dönemde sağlayabilme konusu ele alınmıştır. Türkiye'nin çevre yönetimi vizyon'unda Şanlıurfa ilinin Katı Atık Depolama sahasında, atıklardan biyogaz enerjisi üretimi yapan tesis ve sahada çalışmalar yapılmış sahanın mevcut durumu ve 2023 yılına kadar kapasite artışları ele alınmıştır. Dünyada ve ülkemizde yağış miktarlarının azalması, suyun verimli kullanılması ve akan suyun enerjisinden yeterli ölçüde yararlanmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin çevre yönetimi konusunda 2023 vizyonunun bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir. Ülkemizin su, enerji ve çevre yatırımlarının planlanan yıla kadar gerçekleşmesi önem arz etmektedir. Bütün çevresel konularda yapılacak yatırımlar kapasite artışı ve revize edilmesi gereken tesislerin yapılması Türkiye'nin 2023 hedeflerine yaklaşmasını sağlayacaktır. Türkiye'nin çevre yönetimi ve 2023 vizyonu konusunda başvurulabilecek, konuyu bir bütün olarak ele alan bir kaynağa pek rastlanmamıştır. Çalışmanın ayrıca bu ihtiyacı giderecek nitelikte olmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how Turkey's environmental management is, the environmental effects of wastes for an effective environmental management, the current situation in Turkey on waste management, and Turkey's targets for environmental management in the 2023 vision and the issue of achieving these targets in the future are discussed. In Turkey's environmental management vision, the current situation of the field and capacity increases until 2023 are discussed in the facility and the field that produces biogas energy from waste in the Solid Waste Landfill of the province of Şanlıurfa. It shows that we need to be injured to a great extent. Turkey's 2023 vision on environmental management should be considered as a whole. It is important that our country's investments in water, energy and environment are realized by the planned year. Investments to be made in all environmental matters, capacity increase and the construction of facilities that need to be revised will enable Turkey to approach its 2023 targets. A resource that can be consulted on Turkey's environmental management and 2023 vision, which deals with the issue as a whole, has not been encountered. Care was taken to ensure that the study was of a quality to meet this need.