Distal hipospadias onarımı sonrası ebeveyn memnuniyetinin değerlendirildiği pediatrik penil algı skoru, ebeveynin pre-operatif dönemdeki kaygı ve iletişim düzeyi ile ilişkili midir?
- Tez No: 755454
- Danışmanlar: PROF. DR. BERK BURGU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hipotezimize göre Pediatrik Penil Algı Skoru (PPAS) postoperatif dönemde cerrahi sonucu kozmetik olarak değerlendirebilen objektif bir ölçüm olmamakla birlikte çeşitli parametrelerden etkilenmektedir. Ameliyat öncesi ebeveynlerin anksiyete düzeyleri, iletişim beceri düzeyleri ve şekilleri, ameliyat sonrası aynı ebeveynlerce değerlendirilen PPAS sonucunu öngörebilmektedir. Burdan yola çıkarak preoperatif dönemdeki anksiyete ve iletişim beceri düzeylerinin PPAS'nu nasıl etkilediği araştırılmıştır. Prospektif olarak planlanan bu çalışmada, başarılı distal ve primer hipospadias onarım cerrahisi geçirmiş 135 çocuk ve ebeveynleri ele alınmıştır. Postoperatif komplikasyon gelişmiş hastalar çalışmadan çıkarılmışlardır. Ebeveynlere cerrahi girşim öncesinde Beck Anksiyete Skalası (BAS) ve İletişim Becerileri Envanteri uygulanmıştır. Postoperatif döneme ait iki farklı zaman diliminde cerrahi ekibin dışında yer alan, kör bağımsız bir çocuk üroloğu tarafından her çocuk için PPAS değerlendirilmiştir. Hastalar için ortalama yaş 18,3 5,6 ay olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
We hypothesized that widely used Pediatric-Penile-Perception-Score(PPPS)is not an objective tool for parents. Preoperative parental anxiety levels and prejudiced-fastidious communication patterns can predict the familial PPPS-evaluation and regret after surgery, thus this potential dissatisfaction can even be predicted by the surgical team at first informative visit prior to hypospadias-repair. In this prospective study data from 135 patients who underwent successful distal- primary-hypospadias-repair were examined. Patients with listed complications were excluded. Beck Anxiety Scale(BES) and Interpersonal-Communication-Competence-Scale(ICCS) were applied to parents prior to surgery. The PPPS for each child was evaluated by parents on two postoperative time-lines and PPPS was also blindly-evaluated by an independent pediatric- urologist out of the team postoperatively. The mean age of patients was 18,3 5,6 months.