La division du travail dans l'histoire de la philosophie
Felsefe tarihinde işbölümü
  1. Tez No: 755453
  2. Yazar: AŞKIN YÜCEL SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİ BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Platon'un Devlet metninde, Sokrates ve arkadaşları adaletin kendisinin ne olduğunu site, iş bölümü ilkesi temelinde kurdukları sitede araştırmaya girişirler ve bu site Platon'a göre“olması gereken”bir sitedir. Bu metnin yazılmasından aşağı yukarı iki bin iki yüz yıl sonra Marx ve Engels, Alman İdeolojisi eserinde olması gereken toplumun bir illüstrasyonu tarif ederler: Bu iki yaklaşım ilk bakışta birbirine karşıt gözükmektedir. Sanki birinde bir kişiye bir iş verilirken diğerinde bir kişiye çok iş atfedilmektedir. İki eserin aralarındaki tarihsel fark neredeyse felsefe tarihinin ömrü kadar olması bu sorunun ancak felsefe tarihinde iş bölümü konusunda dikey bir okumayla beraber incelenmesini gerektirmektedir. Bu durumda, soru şöyle sorulabilir: Felsefe tarihinde iş bölümünü göz önünde bulundurarak, Platon'daki iş bölümü ile Marx ve Engels'teki iş bölümü nasıl radikal karşıtlar olarak okunabilir? Bu soruyu yanıtlamak için Ksenophon'un, Platon'un, Aristoteles'in, Adam Smith'in, Marx ve Engels'in iş bölümü anlayışları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Plato's The Republic, Socrates and the others attempt to research what justice itself is in the city is built on the basis of the principle of the division of labor. This city is what should be according to Plato. Two thousand two hundred years after The Republic, in their work entitled The German Ideology, Marx and Engels describe what should be in a society. These two approaches seem to be opposites at first look: On the one hand, one job is assigned to one man, on the other hand, numerous jobs are assigned to one man. The historical gap between the two books is as great as philosophy's history itself. As a result, this research on this issue is only conceivable with a vertical reading of the division of labor in the history of philosophy. We can therefore ask the question like this: How can the conception of the division of labor in Plato and that in Marx be evaluated as radically opposed, given the division of labor in the history of philosophy? To answer this question, we examine the conceptions of the division of labor of Xenophon, Plato, Aristotle, Adam Smith, Marx and Engels.