Kurum kültürünün oluşmasında insan kaynaklarının önemi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The importance of human resources in the formation of corporate culture: A research in the banking sector
  1. Tez No: 755455
  2. Yazar: NESRİN ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kurum kültürü oluşurken insan kaynaklarının bu duruma katkısı incelemeyi amaçlamıştır. Bu inceleme yapılırken de Bankacılık sektöründe ki insan kaynaklarının kurum kültürü üzerindeki önemi üzerinde çalışılmaktadır. Araştırmacı, ilgili literatürün incelenmesi ve gözden geçirilmesi sonucunda bu konuyla ilgili yapılmış çalışmaların eksikliğinin olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle, bu makale, bu çalışmada kapsanan seçilmiş değişkenler arasındaki ve aralarındaki bağlantıya yönelik ampirik kanıtlar sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmacı, İstanbul İlinde bulunan özel bir bankanın genel müdürlüğünde çalışan 310 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Anketler nicel araştırma analizi yöntemini kullanmıştır. Araştırma sonucu ayrıca, iki ölçek ile (kurum kültürü ve insan kaynakları yönetimi) söz konusu kuruluşun kurum kültürü oluşurken insan kaynaklarının bu duruma katkısını ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları ve bulgularına dayanarak, araştırmacılar, insan kaynakları geliştirme politikaları için bazı uygulanabilir ve kabul edilebilir önerilerde bulunulmuştur. Bu tür öneriler, çalışanın söz konusu kurumdaki kurum kültürünü artırabilir. Veri toplama kolaylığı için kolayda örnekleme benimsenmiştir. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri içeren SPSS 21 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Örgütsel Kültür ile İnsan Kaynakları Yönetimi ölçeği genel ve alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca İnsan Kaynakları yönetiminin personel seçimi, değerlendirme, eğitim, çalışanların katılımı ve iş güvenliği alt boyutlarının kurum kültürü üzerine etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the contribution of human resources to this situation while the corporate culture is being formed. While making this study, the importance of human resources in the banking sector on corporate culture is being studied. As a result of the examination and review of the relevant literature, the researcher determined that there is a lack of studies on this subject. Therefore, this article aims to provide empirical evidence for the interrelationship between and among the selected variables covered in this study. The researcher was carried out with 310 participants working in the general directorate of a private bank in Istanbul. The questionnaires used the quantitative research analysis method. The result of the research also revealed the contribution of human resources to this situation while forming the corporate culture of the institution in question with two scales (corporate culture and human resources management). Based on the research results and findings, some feasible and acceptable recommendations have been made for researchers, human resource development policies. Such suggestions can enhance the employee's corporate culture in the institution in question. Convenience sampling was adopted for the convenience of data collection. Data were analyzed using SPSS version 21, which includes descriptive and inferential statistics. The results of the study showed that there is a significant and positive relationship between Organizational Culture and the general and sub-dimensions of the Human Resources Management scale. In addition, it has been revealed that the sub-dimensions of personnel selection, evaluation, training, employee participation and occupational safety of Human Resources management have an impact on corporate culture.