Kış sporcularının COVID-19 pandemisinde fiziksel aktivite ve sosyal ağ düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical activity and social network levels of winter athletes in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 755458
  2. Yazar: BURCU BÜŞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER AĞGÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışma COVID -19 pandemi döneminde kış sporu yapan sporcuların fiziksel aktivite ve sosyal ağ düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod Gerekli izinler alınarak, Türkiye genelinde dijital ortamda hazırlanan anket formları aracılığıyla 286 erkek ve 186 kadın olmak üzere toplam 472 kış sporu yapan sporcuya ulaşılmıştır. Sporcuların Fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formunun Türkçe versiyonu ile belirlenmiş, sosyal ağ düzeylerinin belirlemek içinde Sosyal Ağ Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler .05 düzeyinde değerlendirilerek analiz sürecindeki bütün işlemler SPSS 25 programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik özellikleri ve gruplara dağılımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı analizler yapılmıştır. Daha sonra dağılım özellikleri belirlenip parametrik testlerin uygunluğu gözden geçirilerek bağımsız iki grup karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t testi (independent t test), ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında varyansların homojen olduğu durumlarda One Way ANOVA (tek yönlü varyans analizi) ve gruplar arasında fark bulunması halinde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc Çoklu karşılaştırmalarında“LSD”testi; varyansların homojen olmadığı durumlarda Welch ve gruplar arasında fark bulunması halinde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc Çoklu karşılaştırmalarında“Tamhane's”testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek içinde pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim This research was made to determine the physical activity and social network levels of winter sports athletes during the COVID -19 period. Materials and Methods For this purpose, by obtaining the necessary permissions, a total of 472 winter sports athletes, 286 men, and 186 women, were reached through digital surveys distributed throughout Turkey. Physical activity levels of athletes were determined by the Turkish version of the International Physical Activity Survey Short Form, and the Social Network Addiction Scale was used to specify their social network level. The data obtained were evaluated at the .05 level, and the SPSS 25 program was used to carry out all operations in the analysis process. In the research, to determine the demographic characteristics of participants and their distribution into groups, descriptive analyses were made. Afterward, for the determination of distribution properties and checking the availability of parametric tests, 2 group comparisons were made by independent t-tests, 2 or more group comparisons with homogeneous variations were made by One Way ANOVA; groups with many differences amongst them and determining such differences used the“LSD”test, variations lacking homogenization used Welch and determining which groups had the most differentiations amongst them used Post Hoc Multi comparison with“Tamhane's”test. Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between variables.