Ventilatör cihazlarının hastane bilgi yönetim sistemleri (HBYS) ile entegrasyonu
Integration of ventilator devices with HBYS
  1. Tez No: 755457
  2. Yazar: MUHAMMET BİLAL KAYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmeler ileri teknoloji ürünü olan tıbbi cihazların geliştirilmesine ve kullanılmasına imkân vermektedir. Teşhis ve tedavi amaçlı cihazlarıyla birlikte vücuda yerleştirilerek kullanılan invaziv cihazların da kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu cihazların kullanımıyla birlikte ölçüm ve analiz sonuçları vb. birçok veri de elde edilmektedir. Bu verilerin bir kısmı iş yoğunluğu, acil müdahale gerekliliği vb. nedenlerden anlık olarak izlenip kayıt altına alınmamaktadır. Geçmiş yıllarda verilerin depolanması ile ilgili sorunlar da Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim teknolojileri tıbbi cihazlara entegre edilerek çözülebilmektedir. Literatürde tıbbi cihaz verilerinin kayıt altına alınması ve depolanması için bazı çalışmalar olmakla birlikte tüm cihazlar için kullanılması ve yaygınlaşması için daha çok çalışma gerçekleştirilmelidir. Bu bilgiler ışığında çalışmada tıbbi cihazlar arasından ventilatör seçilerek hastane bilgi sistemleri ile entegrasyonu hedeflenmiştir. Hastane ve tıp merkezlerinde anlık olarak izlenip, sisteme kaydedilmeyen ventilatör cihazı verilerinin entegrasyonu ve çeşitli yöntemler ile kayıt altına alabilmek bu tezin amacını oluşturmaktadır. Hastane ve tıp merkezlerinin yoğun bakım servislerinde bulunan ventilatör cihazı verilerinin anlık olarak izlenip kayıt altına alınabilir olması Covid-19 salgınıyla beraber entegrasyon gereksinimini daha da arttırdı. Günümüzde yoğun bakımdaki ventilatörlerin verileri anlık ve birkaç saatlik olarak cihaz üzerinden izlenebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı ventilatör verilerini entegrasyon sistemine aktarıp hastanın tedavi sürecinde çeşitli branşlardaki doktorların bilgisayarlarında bulunan sistem sayesinde hasta solunum verilerini görerek ortak karar alıp hastaya doğru tedavi yöntemi uygulamasını sağlayabilmektir. Bununla beraber hasta ve hastane arasındaki doğru tedavi, yanlış tedavi uyuşmazlıklarını cihazdan alınan kaydedilmiş veriler sayesinde ortadan kaldırabilmekte hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Scientific and technological developments allow the development and use of advanced technology medical devices. Along with diagnostic and therapeutic devices, the use of invasive devices inserted into the body has become widespread. With the use of these devices, measurement and analysis results, etc. A lot of data is also available. Some of this data is due to workload, necessity of emergency response, etc. It is not monitored and recorded instantly for reasons. In the past years, problems related to data storage can also be solved by integrating Internet of Things and Cloud Computing technologies into medical devices. Although there are some studies in the literature for the recording and storage of medical device data, more studies should be carried out for its use and dissemination for all devices. In the light of this information, a ventilator was selected from the medical devices. The aim of this thesis is to integrate the data of ventilator devices that are not instantly monitored and recorded in the system in hospitals and medical centers and to be able to record them with various methods. The fact that the ventilator device data in the intensive care services of hospitals and medical centers can be monitored and recorded instantly, has increased the need even more with the Covid-19 epidemic. Today, the data of ventilators in intensive care can be monitored instantly and for a few hours on the device. Our main goal is to transfer the ventilator data to our integration system and to see the patient's respiratory data through the system in the computers of the doctors in various branches during the treatment process of the patient and to make a joint decision and apply the right treatment method to the patient. In addition, it is aimed to eliminate the correct treatment and incorrect treatment conflicts between the patient and the hospital, thanks to the recorded data from the device.