Bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerinin çalışan performansına etkisi
Effect of cognitive flexibilty and problem solving on employee performance
- Tez No: 755461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerinin çalışan performansı üzerindeki etkilerin incelenmiştir. Araştırmanın kapsamında özel sektör çalışanlarının performanslarını sergilerken problem çözme bilişsel esnekliklerini nasıl kullandıklarının araştırılması hedeflenmiştir. Araştırma yöntemi olarak da bilişsel esneklik ölçmesinde Wisconsin kart testi, problem çözme için de nicel araştırma yöntemi kullanılacaktır. Araştırmada öncelikle bilişsel esneklik ve problem çözme becerileri üzerinde durulmuş ve sonrasında performans kavramı üzerinde durulmuştur. Konu hakkında ulusal ve uluslararası çalışmalar araştırmanın son kısmında vurgulanmıştır. Bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerinin araştırmayla desteklenerek yönetici ve çalışan bağlamında performansa etkisi belirtilmiş, bu da yapılan test ve nicel araştırma ile desteklenmiştir. Günümüzün karmaşık ve çok fonksiyonel iş ortamında bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerinin çalışanların performansını arttırmada kolaylık sağlayacağı araştırma ile gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of cognitive flexibility and problem solving skills on employee performance. The aim of the study was to investigate how private sector employees use their problem-solving cognitive flexibility when performing. As a research method, Wisconsin card testing will be used to measure cognitive flexibility and quantitative research method will be used for problem solving. The research focused primarily on cognitive flexibility and problem solving skills, and then focused on the concept of performance. National and international studies on the subject are highlighted in the last part of the research. The effect of cognitive flexibility and problem solving skills on performance in the context of managers and employees was supported by research, which was supported by testing and quantitative research. In today's complex and multifunction work environment, cognitive flexibility and problem solving skills are intended to be demonstrated by research that will facilitate the performance of employees.