Bilişsel koçluk yaklaşımının öğretmenlerin bilişsel esneklik ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of cognitive coaching approach on cognitive flexibility and problem solving skills of teachers
  1. Tez No: 741522
  2. Yazar: BETÜL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bilişsel koçluk yaklaşımının öğretmenlerin bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Osmaniye ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan, tam sayım yöntemi ile seçilecek 300 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlere veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmış ve veriler SPSS 23.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin Bilişsel Koçluk Eğitimi öncesi Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Problem Çözme Ölçeği puan ortalamaları ve Bilişsel Koçluk Eğitimi sonrası puan ortalamaları incelendiğinde her iki ölçekten elde edilen puan ortalamalarının yükseldiği, katılımcıların cinsiyetlerine göre bilişsel esneklik puanları arasında erkekler lehine anlamlı fark olduğu, problem çözme becerilerine ait puanlar arasında cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin yaş, eğitim düzeyi ve mesleki kıdemlerine göre bilişsel esneklik puanları arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Öğretmenlerin problem çözme becerileri arasında yaş değişkenine göre 26-30 yaş arası öğretmenler ile 40 yaş üstü öğretmenler arasında yaşça büyük olan grup lehine farklılık tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki kıdemleri ve problem çözme becerileri arasında 1-5 yıl arası kıdeme sahip öğretmenler ile 6-10 yıl arası kıdeme sahip öğretmenler arasında kıdem yılı fazla olan grup lehine farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak; öğretmenlere verilecek bilişsel koçluk eğitimi alan öğretmenlerin bilişsel esneklik ve problem çözme becerilerinin arttığı, öğretmenlere verilecek bilişsel koçluk eğitimin onların hem mesleki hem kişisel gelişimini olumlu etkileyeceği düşünülmüştür. Elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of cognitive coaching approach on teachers' cognitive flexibility and problem solving skills. A group of teachers working under the Ministry of National Education in Osmaniye and selected by the full count method participated in the research. Personal Information Form, Cognitive Flexibility Inventory (CEE) and Problem Solving Inventory (PSI) were used as data collection tools for teachers, and the data were analyzed with the SPSS 23.0 package program. Independent student T Test and One Way ANOVA tests were used to evaluate the data. As a result of the research; When the mean scores of the Cognitive Flexibility Scale and the Problem Solving Scale before the Cognitive Coaching Training and the mean scores after the Cognitive Coaching Training were examined, the mean scores obtained from both scales increased, there was a significant difference in favor of men between the cognitive flexibility levels of the participants according to their gender, and the scores on problem solving skills. It was determined that there was no significant difference according to gender and education level variable. There was no significant difference between the cognitive flexibility scores of the teachers according to age, education level and professional seniority. According to the age variable, a difference was found between the teachers between the ages of 26-30 and the teachers over the age of 40 in favor of the older group among teachers' problem solving skills. A difference was found between the problem solving skills of teachers for professional seniority, between teachers with 1-5 years of seniority and teachers with 6-10 years of seniority in favor of the group with more seniority years. As a result; It was thought that cognitive flexibility and problem-solving skills of teachers who received cognitive coaching training to be given to teachers increased, and that cognitive coaching training to be given to teachers would positively affect both their professional and personal development. The findings were discussed in the light of the literature.