Negotıatıng archeology and urbanızatıon at Bodrum peninsula
Bodrum yarımadasında arkeoloji ve kentleşme üzerine
  1. Tez No: 755460
  2. Yazar: MELTEM NUR GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN, DR. AYŞE HENRY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arkeolojik miras geçmişten geleceğe devam eden sürecin yenilenemez parçalarıdır. Buna karşın, Türkiye'de turizm sektörü 1980'lerden itibaren hızla gelişmiş ve dolayısıyla özellikle kıyı bölgelerinde hızlı kentleşmeye yol açmıştır. Bu sebeple, çalışmada turizm destinasyonlarında hızla artan kentleşmenin arkeolojik alanlar üzerindeki baskısı geniş perspektiften incelenerek, erken tedbir oluşturmak amaçlamaktadır. Tez kapsamında, turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu Bodrum yarımadası örnek alan olarak incelenmiştir. Arkeolojik alanları bulunduğu bağlamda üst ölçekten değerlendirilebilmesi için, Bodrum yarımadası kültürel peyzajıyla birlikte ele alınmıştır. Bodrum yarımadasının coğrafyası (topoğrafya, yer örtüsü, toprak ve su verileri), yapılı çevresi (yerleşim alanları, ulaşım ağı ve arazi kullanımı) ve sit alanları QGIS programı kullanılarak katmanlar halinde birleştirilmiştir. Oluşturulan katmanlar çeşitli varyasyonlarda bir araya getirilerek kültürel peyzajın arkeolojik alanlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, yarımadanın 1985-2022 yılları arası kentleşme süreci Google Earth kullanılarak haritalaştırılmıştır. Oluşturulan haritaya arkeolojik sit katmanı eklenerek, kentleşme bölgelerinde bulunan arkeolojik alanlar tespit edilmiştir. Yapılan çalışma doğrultusunda, son yıllarda kentleşmenin en çok arttığı bölgelerden birinde yer olan Myndos antik kenti (Gümüşlük mahallesi) ve yakın çevresinde (Peksimet mahallesi) arazi incelemesi yapılmıştır. Muğla Kültür Envanteri kullanılarak hazırlanan envanter listesi Gümüşlük ve Peksimet mahalleleri için haritalaştırılmıştır. Gümüşlük ve Peksimet mahallelerinin arazi kullanımı, kentleşme süreci ve arkeolojik alanların güncel koruma durumları; bölgede turizm gelişmelerine bağlı kentleşmenin hızla sürdüğünü göstermiştir. Öte yandan, arkeolojik alanların korunamadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, turizm destinasyonlarında koruma-kullanım dengesini sağlamak amacıyla kavramsal bir öneri geliştirilmiştir. Antik kent çevrelerinde yoğunlaşacak şekilde, Gümüşlük ve Peksimet mahallelerinin sürdürülebilir gelişimi için“tampon bölge”ve“yavaş turizm”yaklaşımlar kavramsal bir öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The archaeological heritage is the non-renewable part of the ongoing process from the past to the future. Nevertheless, tourism related rapid urbanization is experienced especially in coastal regions of Turkey since the 1980s. Therefore, this study aims to create a broader perspective to evaluate archaeological heritage in tourism destinations to create early measures for conserving archaeological heritage. Cultural landscape concept provides a wider perspective to analyze Bodrum peninsula. Therefore, layers of the geography (topography, ground cover, soil, and water data), built environment, (settlement areas, transportation network and land use) and protected areas, are created using the QGIS program, which helps to create various data sets by superposing layers. Archaeological site layer, and the urbanization process analysis (1985-2022) is combined to identify archaeological sites in rapid urbanization zones. The vicinity of Myndos is one of the rapidly urbanized regions. Myndos is located in the Gümüşlük neighbourhood and is directly influenced from the settlement growth of Peksimet neighbourhood. Therefore, in-situ observation, land use, inventory map and urbanization process analyses were combined on Gümüşlük and Peksimet. The results demonstrate that tourism-related urbanization in Gümüşlük and Peksimet continues rapidly risking the archaeological remains. On the other hand, archaeological sites could not be conserved. Therefore, a conceptual proposal is developed to ensure the conservation-use balance in tourism destinations. Concept of buffer zone and slow tourism was proposed for sustainable development of Gümüşlük and Peksimet neighbourhoods