Sağlık çalışanlarının rekreasyon alışkanlıklarının değerlendirilmesi üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the evaluation of recreational habits of healthcare professionals
- Tez No: 755532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının rekreasyona yönelik algılarını, katılımlarını, motivasyon, engel ve beklentilerini belirlemektir. Sağlık çalışanlarında rekreasyona yönelik olguları çözümlemek ve katılımcılar aracılığıyla öneriler ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma gönüllülük esasına göre bireylerin rahat hissedecekleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak bireylerin mevcut sistemdeki deneyimleri göz önüne alınmış,“amaçlı örnekleme yöntemi”ile“veri doygunluğuna ulaşma yöntemi”benimsenmiştir. Bu amaçla veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan ve 1 yorumlamacı 2 alan uzmanı öğretim üyesi tarafından düzenlenip onaylanan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”ndan yararlanılmıştır. Görüşmeler 05.05.2021-05.06.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kayıt cihazı ile kayıt altına alınan verilerin analizinde Maxqda Analytics 20 programından yararlanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda 15 kod ortaya çıkmıştır. Bu kodlar“Rekresyon Algısı”,“Katılım Çeşidi”,“Güdüleyiciler”,“Kısıtlayıcılar”ve“Beklentiler”olmak üzere toplam 5 tema altında toplandığı saptanmıştır. Sonuç olarak sağlık çalışnalarının yenilenme ve dinlenme amacıyla serbest zaman aktivitelerine katılım sağladıkları, güdüleyicilerinin rekreasyonun fonksiyonları ile bağdaştığı, kısıtlayıcılarının sağlık çalışanlarının mesleki doğası gereği en çok yorgunluk ve zamansızlık olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar üzerinden beklentiler ve öneriler bireysel ve kurumsal bazda ortya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions, participation, motivation, obstacles and expectations of healthcare professionals towards recreation. It is aimed to analyze the cases related to recreation in healthcare professionals and to present suggestions through the participants. This research was carried out using the phenomenology approach, one of the qualitative research methods. The study was carried out on a voluntary basis so that individuals would feel comfortable. In the research, the experiences of the individuals in the current system were taken into consideration as the sampling method, and the“purposive sampling method”and the“data saturation method”were adopted. For this purpose,“semi-structured interview form”prepared by the researcher and prepared and approved by 1 interpreter and 2 field experts during the data collection process was used. The interviews were held between 05.05.2021 and 05.06.2022. Maxqda Analytics 20 program was used in the analysis of the data recorded with the recorder. As a result of the analysis of the data obtained from the interviews, 15 codes emerged. It was determined that these codes were grouped under 5 themes in total:“Perception of Recreation”,“Type of Participation”,“Motivators”,“Restrictions”and“Expectations”. As a result, it has been determined that health professionals participate in leisure time activities for regeneration and rest, their motivations are compatible with the functions of recreation, and their constraints are mostly fatigue and lack of time due to the occupational nature of health workers. Expectations and suggestions from the participants were put forward on an individual and institutional basis