Designing and evaluating A need-based employee wellness program
Çalışan ihtiyaçları temelli zindelik programının tasarlanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 723902
  2. Yazar: HAKAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal-ekolojik bağlama odaklanarak yeni medyayı bütünleştiren, ihtiyaç temelli bir çalışan zindeliği programını tasarlamak ve değerlendirmektir. Bu amaçla, karma yöntem araştırma deseni ardışık iki çalışmada kullanılmıştır. Birinci çalışmada Türkiye'nin altı farklı ilinde yerleşik 405 teknopark çalışanına sağlıklı yaşam davranışlarını ve iş üretkenliğini ölçen araçlar uygulanmıştır. Veriler çoklu doğrusal regresyon ve iki aşamalı kümeleme analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to design and evaluate a need-based employee wellness program that integrates new media, with a focus on the social-ecological context. To this end, a mixed-methods-research design was used in two consecutive studies. In Study-1, instruments measuring technopark employees' lifestyle behaviours and work productivity were applied to 405 technopark employees in six different Turkish cities. Data were analyzed by using multiple linear regression and two-step cluster analysis.