Yabancıların Türkiye'de çalışma hakkından yararlanma hak ve hürriyeti
The right and liberty of foreigners to benefit from the right to work in Turkey
- Tez No: 755536
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yabancıların çalışma izinleri, devletlerin egemenlik yetkisinin kapsamında yer alan bir konu olması nedeniyle her devletin konuyu düzenlemesi farklıdır. Türk hukukunda, bir yabancı eğer kanun ya da uluslararası sözleşme ile çalışma izni almaktan muaf tutulmamışsa, Türkiye'de çalışabilmek için çalışma izni ya da çalışma izni muafiyeti almak zorundadır. Yabancıların çalışma izinlerinin nasıl düzenleneceği, nasıl değerlendirileceği ve başvuru usullerinin nasıl olacağı konusunda 2016 yılında 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu çıkartılmıştır. Kanun hem genel olarak başvuru usullerini düzenlemekte hem de gerek statüsü gerek yaptığı iş nedeniyle özellik arz eden yabancıların farklı hükümlere tabi olmasını öngörmektedir. Ayrıca uygulama açısından pek çok sıkıntıya sebebiyet veren çalışma izni almaksızın çalışan yabancıların, yabancılar hukuku bakımından hangi yaptırımlara tabi olacağını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Work permits of foreigners are within sovereign authority of states therefore, every state has different regulations. In Turkish law, if a foreigner is not exempted from obtaining a work permit by law or international convention, they must obtain a work permit for work in Turkey. The Law on International Labour Force No. 6735 was enacted in 2016 to specify how the work permits of foreigners will be arranged, evaluated, and application of procedures. The law not only regulates the application procedures in general but also stipulates that foreigners who are special due to their status and jobs are subject to different provisions. It specifies which sanctions will be imposed on foreigners working without a work permit, which causes many problems in terms of implementation, in terms of foreigners law.