Covıd-19 döneminde ilkokullarda uzaktan eğitim süreci: Çankırı örneği
Distance education process in primary schools during covid-19: Sample of Çankırı
  1. Tez No: 755565
  2. Yazar: HAKKI YADİGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 döneminde Çankırı ilinde bulunan ilkokullarda gerçekleşen uzaktan eğitim sürecine yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırma, betimsel tarama modelinde hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yadigar ve Yadigar (2021) tarafından hazırlanan“İlkokullarda Uzaktan Eğitime Yönelik Paydaş Görüşleri Anketi”nin, araştırma amacıyla revize edilmiş hali kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çevrim içi olarak uygulanan ankete 207 ilkokul öğretmeni, 627 ilkokul öğrencisi ve 621 öğrenci velisi katılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler üzerinde SPSS-22 paket programı ile frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmış, açık uçlu sorular ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmada uzaktan eğitim döneminin, tüm katılımcılar için zorlu bir süreç olduğu bulunmuştur. Katılımcılar uzaktan eğitim sürecinin olumlu ve olumsuz yönlerine yönelik değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Katılımcıların uzaktan eğitimin olumlu yönlerine ilişkin görüşleri teknoloji okuryazarlığı kazandırması, virüsten uzak tutması ve eğitime süreklilik sağlaması olarak bulunmuştur. Katılımcıların uzaktan eğitimin olumsuz yönlerine ilişkin görüşleri ise teknoloji ve altyapı eksikliği, ilkokul öğrencilerinin gelişimine uygun olmaması ve verim alınamaması olarak bulunmuştur. Araştırmanın en dikkat çekici sonucu ise katılımcıların tamamına yakınının uzaktan eğitim yerine yüz yüze eğitimi tercih etmeleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of teachers, students and parents about the distance education process in primary schools in Çankırı during the COVID-19 period. The research, in which the qualitative research method was used, was prepared in the descriptive survey model. The revised version of the“Stakeholder Opinions Questionnaire on Distance Education in Primary Schools”prepared by Yadigar and Yadigar (2021) was used as a data collection tool in the research. Purposive sampling method was used in the sample selection of the study. 207 primary school teachers, 627 primary school students and 621 parents of students participated in the online survey. Frequency and percentage calculations were made with the SPSS-22 package program on the data obtained from the questionnaires, and open-ended questions were analyzed with descriptive analysis. In the research, it was found that the distance education period is a challenging process for all participants. Participants evaluated the positive and negative aspects of the distance education process. The opinions of the participants on the positive aspects of distance education were found to provide technology literacy, keep them away from the virus and provide continuity to education. The opinions of the participants about the negative aspects of distance education were found to be lack of technology and infrastructure, not being suitable for the development of primary school students and not being productive. The most striking result of the research is that almost all of the participants prefer face-to-face education instead of distance education.