Moral hazard und adverse selection in der versicherungsbranche -vertragstheoretische analyse
Sigorta sektöründe ahlaki tehlike ve ters seçim -sözleşme teorisi analizi
- Tez No: 755564
- Danışmanlar: PROF. DR. TRISTAN NGUYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ulm University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, sigortacılık sektöründe bilinen ahlaki tehlike ve ters seçimin optimal sigorta sözleşmesi üzerindeki etkilerini sözleşme teorisini kullanarak analiz etmeyi amaçlamıştır. İlk olarak, ahlaki tehlike ve ters seçimin temel sözleşme-teorik modellerini sunmak için sözleşme teorisine genel bir giriş yapıldı. Manevi tehlike modeli ele alınırken, riskten kaçınan poliçe sahipleri ve simetrik olarak dağıtılmış bilgilere sahip riskten bağımsız sigorta şirketleri ile bir referans model açıklanmıştır. Tutarlı aktarım performansının, elde edilen sonuçtan bağımsız olarak optimal olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, asimetrik olarak dağıtılmış bilgi için en uygun sözleşmeyi belirlemek için olabilirlik oranı ve birinci dereceden yaklaşım gibi çeşitli teknikler tartışıldı. Özellikle transfer performansının olabilirlik oranı kullanılarak belirlenmesi gerektiği ortaya çıktı. Ters seçim konusu, iki etmenli basit bir temel modelle tanıtıldı. Bilgi tamamlandığında, fiyat farklılaştırmasının tekelci bir ilke için etkin bir sözleşmeye yol açtığı gösterilmiştir. Asimetrik olarak dağıtılan bilgilerle, daha yüksek acente türü için ikinci en iyi sözleşmede bir fark olmadığı bulunmuştur. Öte yandan, düşük tip için ikinci en iyi tüketim, birinci en iyi sözleşmeye kıyasla daha düşüktür. Ayrıca, optimal bir sözleşmenin sözleşme-teorik olarak belirlenmesi genel modelde sunulmuştur. Ahlaki tehlike ve ters seçimin sözleşme-teorik modellerinin farklılaştırılmış analizinden elde edilen içgörüler, sigorta endüstrisi örneği kullanılarak Bölüm 5'te uygulanmıştır. İlk olarak, sigorta sektöründe genel bir ahlaki tehlike modeli sunulmuştur. Simetrik bilgi içeren yani sigortalının zarar önleme harcamalarını gözlemleyebildiği optimal sigorta sözleşmesinin, sabit primli tam sigorta teminatı olacağı ortaya çıkmıştır. Sigorta şirketi kişinin risk türünü bilmiyorsa farklı sigorta tarifeleri sunmak mantıklıdır. Yüksek kayıp önleme çabasının uygulanması için kısmi sigorta gereklidir. Sigortacı daha düşük bir hasar önleme önlemi tercih ederse, bunu tam sigorta sunarak başarabilir. Ayrıca, farklı kayıp önleme sınıflarının optimum bir sigorta sözleşmesi üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Hasar önleme durumunda ise, sigortalı optimal bir sigorta sözleşmesi ile bir muafiyet öder. Sonuç olarak, sigortalı bir olayda, hasar maliyetleri sigortalı ve sigortacı arasında sabit bir indirilebilir bileşenle paylaştırılır. Amaç, kayıp önleme faaliyetleri için bir teşvik yaratmaktır. Kayıp azaltma faaliyetleri için, nispeten küçük hasar miktarları için tam teminat ve daha büyük miktarlar için kısmi teminat sunulmaktadır. Bu şekilde, sigorta şirketi daha büyük hasar azaltma faaliyetleri için teşvikler yaratır. Ters seçim için optimal sigorta sözleşmesi, ahlaki tehlikeden farklıdır. Temel fikir, ters seçim durumunda, müvekkilin sigorta primi ve tazminat ödemelerinin verimli bir şekilde tahsisi ile aracılardan düşük bir bilgi kirasını dengelemeye çalışmasıdır. Tekelci sigortacılar ve riskten kaçınan sigortalılar için simetrik bilgi dağılımı ile mükemmel fiyat ayrımcılığı ile eksiksiz sigorta koruması sunulmaktadır. Bilgiler asimetrik olarak dağılırsa, sigortalının ikinci en iyi sözleşmeleri risk türü bakımından daha düşük risk türüne sahip birinci en iyi sözleşmelerden farklılık gösterir. Yüksek riskli poliçe sahibi tam sigortalıdır. Bu, kendilerini daha düşük riskli bir tip olarak sunmanın faydalarını ortadan kaldırır. Riski yüksek olan sigortalıya hasar bedelinin sadece bir kısmı geri ödenir. Böylece, anti-seçim etkisi azalır.
Özet (Çeviri)
This work aimed to use contract theory to analyze the effects of moral hazard and adverse selection, which are known in the insurance industry, on the optimal insurance contract. First, a general introduction to contract theory was given to present the basic contract-theoretical models of moral hazard and adverse selection. A reference model with risk-averse policyholders and risk-neutral insurance companies with symmetrically distributed information was explained when considering the moral hazard model. It has been found that consistent transfer performance is optimal regardless of the result achieved. Subsequently, various techniques, such as the likelihood ratio and the first-order approach, were discussed to determine an optimal contract for asymmetrically distributed information. It turns out that the transfer performance, in particular, should be determined using the likelihood ratio. The adverse selection topic was introduced with a simple basic model with two agents. It has been shown that when information is complete, price discrimination leads to an efficient contract for a monopolistic principal. With asymmetrically distributed information, it was found that there is no difference in the second-best contract for the higher agent type. On the other hand, the second-best consumption for the lower type is lower compared to the first-best contract. Subsequently, the contract-theoretical determination of an optimal contract was presented in the general model. The insights gained from the differentiated analysis of the contract-theoretical models of moral hazard and adverse selection were applied in Chapter 5 using the insurance industry example. First, a general moral hazard model in the insurance industry was presented. It turns out that the optimal insurance contract with symmetrical information, i.e., the policyholder can observe the loss prevention expenditure, would be full insurance coverage with a constant premium. If the insurance company does not know the risk type of the individual, it makes sense to offer different insurance tariffs. Partial insurance is necessary for the implementation of a high-loss prevention effort. If the insurer prefers a lower loss prevention measure, he can achieve this by offering full insurance. Furthermore, the impact of the different loss prevention classes on an optimal insurance contract was analyzed. In the case of damage prevention, on the other hand, the policyholder pays a deductible with an optimal insurance contract. As a result, in an insured event, the damage costs are divided between the insured and the insurer by a fixed deductible component. The aim is to create an incentive for loss prevention activities. For loss mitigation activities, full coverage is offered for relatively small amounts of damage and partial coverage for larger amounts. This way, the insurance company creates incentives for greater loss reduction activities. The optimal insurance contract for adverse selection differs from moral hazard. The basic idea is that in the case of adverse selection, the principal tries to balance an efficient allocation of the insurance premium and compensation payments and a low information rent from the agents. For monopolistic insurers and risk-averse policyholders, complete insurance protection with perfect price discrimination is offered with symmetrical information distribution. If the information is distributed asymmetrically, the second-best contracts of the insured differ concerning the risk type from the first-best contracts with the lower risk type. The high-risk policyholder is fully insured. This eliminates the benefits of presenting themselves as a lower-risk type. The policyholder with the high risk is only reimbursed part of the damage costs. Thus, the anti-selection effect is reduced.