Ani işitme kaybında erken kombine steroid tedavisinin etkinliği
Effectiveness of early combined steroid therapy in sudden hearing loss
  1. Tez No: 755566
  2. Yazar: MEHMET EMRAH CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ani işitme kaybında sistemik steroid tedavisine zayıf yanıt gösterenlere erken dönemde başlanacak olan intratimpanik steroid tedavisinin etkinliğini belirlemek. Gereç ve Yöntemler: 2009-2012 yılları arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniğinde ani işitme kaybı tedavisi gören 86 hasta geriye dönük olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar yalnızca sistemik steroid tedavisi alan grup (Grup S) ve sistemik tedaviyle eş zamanlı intratimpanik steroid tedavisi alan grup (Grup TT) olarak iki guruba ayrıldı. Grupların tedaviye cevap oranları işitme kaybının ağırlığına ve odyogram şekline göre her frekans için ayrı ayrı değerlendirildi. Tedaviye yanıtın belirlenmesinde AAOHNS kılavuzunda önerilen kriterler kullanıldı. Bulgular: Tedavi sonrası erken dönemdeki değerlendirmede grup S'de tedaviye tam cevap oranı %35,7 iken, grup TT'de %34.5 idi ve istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,554). Geç dönem değerlendirmesinde saf ses ortalamalası Grup TT'de 41,95±33,48, Grup S'de 29,48±17,8 dB (p=0,508); konuşmayı ayırt etme oranı Grup TT'de 64,69±39,99, Grup S'de 79,71±25,32 (p=0,S440) olarak bulundu. Sonuç: Sadece sistemik steroid tedavisiyle, erken dönemde ardışık intratimpanik enjeksiyonlarla kombine edilmiş sistemik tedavinin etkinliği karşılaştırıldığında; her ne kadar istatistiksel anlamlı düzeyde olmasa da, kombine tedavinin geç dönemde iyileşmeye katkısının daha fazla olduğu ve konuşmayı ayırt etme skorunda daha yüksek oranda düzelme sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effectiveness of intratympanic steroid treatment for sudden hearing loss, in whom showing poor response to systemic steroid treatment at an early stage. Material and Methods: Retrospectively, 86 patients, who had been treated for sudden hearing loss between the years of 2009 and 2012 in the Izmir Bozyaka Teaching and Research Hospital ENT Department were included in the study. Patients were seperated into two groups; one of which are ones who were treated by only systemic steroid (Group S), and others who were treated by systemic treatment and intratympanic steroid treatment simultaneously (Group TT). Groups' responses to the treatments have been separately evaluated asunder to each frequency with respect to their severity of hearing loss and audiogram. AAOHNS guide recommended criteria were used in determining the response to treatment. Results: In the early-period evaluation, while the full response rate was 35.7% in group S, it was 34.5% in group TT, and there was not any statistically significant difference (p=0.554). In the late period evaluation , pure tone average was 41.95±33.48 dB in group TT and 29.48±17.8 dB in the group S. Speech discrimination was 64.69±39.99 in the group TT and 79.71±25.32 in the group S. Conclusion: When it was compared only systemic steroid treatment with systemic treatment and intratympanic steroid treatment in the early period simultaneously, Although it not significan statistically, it was concluded that combined steroid treatment is more effectively than only systemic steroid treatment in the late period and it was more improved speech discrimination.