Ortaokul öğrencilerinin ebeveyn tutumları, akademik başarıları ve okulda dışlanmışlıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between secondary school students' parental attitudes, academic achievement and ostracism at school
- Tez No: 755568
- Danışmanlar: DR. MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin ebeveyn tutumları, akademik başarıları ve okulda dışlanmışlıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu kapsamda geliştirilen araştırma modelinde ebeveyn tutumlarının, akademik başarı üzerindeki etkisi incelenmiş aynı zamanda akademik başarının ve ebeveyn tutumunun dışlanma üzerindeki etkilerine de bakılmıştır. Çalışmanın örneklemini Şanlıurfa ili Harran ilçesi ortaokullarında öğrenim gören, çalışmaya gönüllü katılım gösteren 226 öğrenciden oluşturmaktadır. Bu kapsamda üç bölümden oluşan beşli likert tipinde anket kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerine ve akademik başarılarına yönelik sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde anne baba tutumlarını belirlemek maksadıyla Anne-Baba Tutumları Ölçeği, üçüncü bölümde ise Ergenler İçin Sosyal Dışlanma Ölçeği uygulanmış ve toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında geçerlik analizi, güvenirlik analizi, normallik analizi, tanımlayıcı istatistiksel analizler, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-tеѕtі ve ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Demokratik tutumun cinsiyete, anne ve baba eğitim durumuna ve gelir durumuna göre, Koruyucu/istekçi tutumun cinsiyete ve anne eğitim durumuna göre, Dışlanmanın anne eğitim durumuna ve gelir durumuna göre, akademik başarının cinsiyete, anne ve baba eğitim durumuna ve gelir durumuna göre anlamlı farklılık gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between secondary school students' parental attitudes, academic achievement and ostracism at school. In the research model developed in this context, the effect of parental attitudes on academic achievement was examined, as well as the effects of academic achievement and parental attitudes on ostracism. The sample of the study consists of 226 students studying at secondary schools in Harran district of Şanlıurfa province and participating in the study voluntarily. In this context, a five-point Likert-type questionnaire consisting of three parts was used. In the first part, there are questions about the demographic characteristics and academic achievements of the participants. In the second part, the Parental Attitudes Scale was applied to determine parental attitudes, and in the third part, the Social Ostracism Scale for Adolescents was applied and the collected data were analyzed with the SPSS program. Within the scope of the study, validity analysis, reliability analysis, normality analysis, descriptive statistical analysis, correlation analysis, regression analysis, t-tеѕtі and ANOVA analysis were performed. It was found that democratic attitude differs according to gender, mother and father education level and income status; protective/demanding attitude differs according to gender and mother education level; ostracism differs according to mother's education level and income level; academic achievement differs according to gender, mother and father education level and income level.