Yabancı dil kaygı düzeyi üzerinde birer yordayıcı olarak ortaokul öğrencilerinin ders memnuniyeti, motivasyonları ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of course satisfaction, motivations and attitudes of secondary school students as a predictive on foreign language anxiety level
- Tez No: 911329
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin yabancı dil kaygı düzeyi üzerinde birer yordayıcı olarak ortaokul öğrencilerinin ders memnuniyeti, motivasyonları ve tutumlarının ilişkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. İlişkisel tarama yöntemindeki bu çalışma Kırşehir ilinde bulunan ortaokullarda tabakalı örnekleme yöntemi ile 450 ortaokul öğrencisinden elde edilmiştir. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgiler Formu”,“Yabancı Dil Kaygı”,“Yabancı Dil Derslerinde Memnuniyet”ve“Yabancı Dil Derslerinde Motivasyon ve Tutum”ölçekleri ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde normallik varsayımları kontrol edilmiş ve parametrik testler işe koşulmuştur. Elde edilen sonuçlar, öğrencilerin orta düzeyde yabancı dil kaygısı yaşadıklarını göstermektedir. En yüksek kaygı düzeyi olumsuz değerlendirme kaygısında oluşurken, yabancı dil memnuniyetlerinde en yüksek ortalama öğretim kadrosunda oluşmuştur. Bunun yanında öğrenciler yabancı dil dersini öğrenmeye yönelik motivasyonları ve tutumları yüksek düzeydedir. Cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, özel ders/dershaneye gitme durumuna göre kaygı, memnuniyet, tutum ve motivasyon anlamlı düzeyde değişmemektedir. Buna karşın ebeveyn eğitim düzeyi öğrencilerin iletişim kaygısı üzerinde olumlu bir değişkendir. Bunun yanında öğrencilerin yabancı dil kaygıları üzerinde akademik başarı, tutum ve öğretim kadrosu memnuniyeti anmalı bir yordayıcıdır. Öğrencilerin tutum ve akademik başarıları artıkça kaygıları da artarken, öğretim kadrosu memnuniyeti öğrencilerin kaygılarını azaltan bir etken olduğu saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the course satisfaction, motivation and attitudes of secondary school students as predictors of their foreign language anxiety level. The research was conducted with the relational screening model, one of the quantitative research designs. This research, which used the relational screening method, was conducted in secondary schools in the province of Kırşehir and 450 secondary school students were reached with the stratified sampling method. The data in the research were obtained through the“Personal Information Form”,“Foreign Language Anxiety”,“Satisfaction in Foreign Language Courses”and“Motivation and Attitude in Foreign Language Courses”scales. In the analysis of the data, normality assumptions were checked and parametric tests were used. The results obtained show that students experience medium level of foreign language anxiety. While the highest level of anxiety occurs in negative evaluation anxiety, the highest average foreign language satisfaction occurs in the teaching staff. In addition, students' motivation and attitudes towards learning a foreign language course are high. Anxiety, satisfaction, attitude and motivation do not change significantly according to gender, parental education level, and whether they go to private lessons/private tutoring centers. However, parental education level is a positive variable on students' communication anxiety. In addition, academic success, attitude and teaching staff satisfaction are significant predictors of students' foreign language anxiety. It has been determined that students' anxiety increases as their attitude and academic success increase, while teaching staff satisfaction is a factor that reduces students' anxiety. Suggestions have been created in line with all these results.