Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'deki eğitime etkileri
Effects of foreign students on education in Turkey
  1. Tez No: 755567
  2. Yazar: YASEMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ADEM ÇİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'deki eğitime etkisi konusunda Çankırı il merkezindeki meslek liselerinde görev yapan idareci ve öğretmenlerin görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmış olup araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır, araştırmanın verileri, betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Literatür incelendiğinde çalışmaların ilk ve ortaokul seviyesinde olduğu ve çalışmaların çoğunun yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de eğitime uyum konusunda yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri üzerine olduğu görülmüştür. Lise seviyesinde yabancı uyruklu öğrencilerin en çok eğitim gördüğü meslek liseleri ile ilgili ve Türkiye'deki eğitime etkisi ile ilgili bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu kapsamda çalışma grubu olarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında Çankırı il merkezindeki meslek liselerinde görev yapmakta olan 3 idareci, 6 kültür ve 6 meslek ders öğretmeni belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin ve yöneticilerin yabancı uyruklu öğrencilerin lise seviyesinde genellikle meslek liselerinde eğitim görmelerine ilişkin olarak; dil yetersizliği nedeniyle uygulama derslerinin çok olması, üniversite eğitiminden çok meslek edinme hedefleri olması, sınıf geçmenin daha kolay olduğunun düşünülmesi, yerleştirmede karar verenler tarafından meslek liselerine yönlendirilmeleri tespit edilmiştir. Okullarda eğitime kabul edilmeden önce Türkçe eğitiminden geçirilerek başarılı olanların örgün eğitime dahil edilmesinin hem yabancı uyruklu öğrenciler hem de Türk öğrenciler için önemli olduğu, yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye yerleştirme sürecinde tanınan hakların pozitif ayrımcılık olarak görüldüğü ve öğrenci ve öğretmenlere kapsayıcı eğitim verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to get the opinions of the administrators and teachers working in the vocational high schools in Çankırı city center on the impact of foreign students on education in Turkey. The research was conducted with the qualitative research method and a semi-structured interview form prepared by the researcher was used, and the data of the research were analyzed using the descriptive analysis method. When the literature is examined, it is seen that the studies are at primary and secondary school level and most of the studies are on the problems and solution suggestions of foreign students in adapting to education in Turkey. We could not find a study on the vocational high schools where foreign students receive the most education at high school level and their impact on the education of Turkish students. In this context, 3 administrators, 6 culture and 6 vocational course teachers working in vocational high schools in Çankırı city center in the 2021-2022 academic year were determined as the working group. As a result of the research, with regard to the fact that teachers and administrators receive education at high school level, generally in vocational high schools; It has been determined that there are many practical courses due to language inadequacy, they aim to acquire a profession rather than university education, it is thought that it is easier to pass the class, and they are directed to vocational high schools by those who decide on the placement. It has been concluded that the inclusion of those who are successful in Turkish education before being accepted to education in schools is important for both foreign students and Turkish students, the rights granted to foreign students during the university placement process are seen as positive discrimination and inclusive education should be provided to students and teachers.