28 Şubat postmodern darbe süreci ve medyanın rolü
28 February postmodern coup process and the role of the media
- Tez No: 755591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM NERGİS ATAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türk siyasi tarihine bakıldığında geçmişte askeri darbelerle demokrasi süreci birçok kez sekteye uğradığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de yaşanan darbe süreçlerine değinerek 28 Şubat Postmoden Darbesi incelenmiş ve medya olgusunun bu darbe sürecindeki rolü değerlendirilmiştir. 1990'lı yıllardan sonra gelişen teknolojik imkanlar ile darbe süreçleri de değişmiş artık mevcut hükümet silah zoruyla değil kamuoyunda oluşturulan psikolojik baskı ile istifaya zorlanmıştır. Siyasi tarihte yaşanan darbe süreçleri harmanlanarak 28 Şubat sürecinde yaşanan olaya kafa yoran siyaset bilimciler daha sonra bu süreci“Postmodern Darbe”terimi ile adlandırmışlardır. 28 Şubat sürecinde arka plandaki aktör askeriye olsa da ön planda medya olmuş ve bu süreci askeriye medya eliyle yürütmüştür. Bu süreçte medya bazı kesimler tarafından alkışlanıyor olsa da bazı kesimler tarafından da eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When Turkish political history is examined, it is seen that the democracy process has been interrupted many times by military coups in the past. In this thesis, the 28 February Postmodern Coup was examined by referring to the coup processes in Turkey and the role of the media phenomenon in this coup process. The coup processes have changed with the technological opportunities that have developed after the 1990s, and the current government has been forced to resign not by force of arms, but by the psychological pressure created by the public. Combining the coup processes experienced in political history, political scientists who pondered the event that took place in the February 28 process, later named this process with new terms such as“Postmodern Coup”. Even though the military was the actor in the background during the February 28 process, the media was at the forefront and the military carried out this process by the help of media. In this process, media was admired by some sections while soe sections criticized.