Yanıltıcı indirim kampanyalarına karşı davranışsal tepkiler: Algılanan aldatma ve memnuniyetsizliğin rolü
Behavioral responses against misleading discount campaigns: Role of perceived deception and dissatisfaction
- Tez No: 755594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, yanıltıcı indirim kampanyalarının tüketicilerin işletmeye karşı davranışsal tepkileri üzerindeki etkisini incelemektir. Buna ek olarak, yanıltıcı indirim kampanyalarının davranışsal tepkiler üzerindeki etkisinde algılanan aldatmanın ve tüketici memnuniyetsizliğinin rolü incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni, Marketing Turkey verilerinden hareketle 2021 yılında en sevilen 10 Türk giyim markasını tercih eden tüketicilerden oluşmaktadır. Amaçlı örnekleme tekniğinin kullanıldığı araştırmanın verileri, yüz yüze ve online anket uygulaması yoluyla elde dilmiştir. Elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, yanıltıcı indirim kampanyalarının tüketicilerin memnuniyetsizlikleri ve işletmeye karşı davranışsal tepkileri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın yanıltıcı indirim kampanyaları tüketicilerin aldatılma algılarını güçlü bir şekilde etkilemektedir. Dahası, yanıltıcı indirim kampanyalarının tüketicilerin işletmeye karşı davranışsal tepkileri ve memnuniyetsizlikleri üzerindeki etkisinde algılanan aldatmanın aracılık rolüne sahip olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, algılanan aldatma tüketici memnuniyetsizliğini artırmaktadır. Son olarak araştırmada, algılanan aldatma ve memnuniyetsizlik tüketicilerin işletmeye karşı tutumları üzerinde negatif bir etki oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of misleading discount campaigns on consumers' behavioral responses to the business. In addition, the role of perceived deception and consumer dissatisfaction in the impact of misleading discount campaigns on behavioral responses was examined. Quantitative method was used in the research. The population of this research consists of consumers who prefer the 10 most popular Turkish clothing brands in 2021, based on Marketing Turkey data. The data of the research, in which the purposeful sampling technique was used, were obtained through face-to-face and online questionnaires. The obtained data were analyzed by Structural Equation Modeling (AMOS). As a result of the analysis, it was determined that misleading discount campaigns did not have a significant effect on consumers' dissatisfaction and behavioral reactions to the business. On the other hand, misleading discount campaigns strongly affect perceived deception on consumers. Moreover, it has been determined that perceived deception has a mediating role in the effect of misleading discount campaigns on consumers' behavioral responses and dissatisfaction with the business. In addition, perceived deception increases consumer dissatisfaction. Finally, in the research, it has been determined that perceived deception and dissatisfaction have a negative effect on consumers' behavioral responses towards the business.