Farklı tuzlardan elde edilen hipokloröz asitin keratinosit ve fibroblast hücrelerine etkisi
Effect of hypochlorous acid from different salts on kerotinoside and fibroblast cells
  1. Tez No: 755593
  2. Yazar: ELVAN ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hipoklorözasit (HOCI), nötrofiller tarafından fagositoz sırasında sentezlenen ve tüm mikroorganizmaların yok edilmesinde aktif rol oynayan fizyolojik bir moleküldür. Genel olarak HOCI'nin antiseptik etkili olduğu ve ortam konsantrasyonuna bağlı olarak hücrelerde apoptozu veya hücre nekrozunu indükleyen bir ajan olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada amacımız, farklı tuzlarından elde edilen Sodyum Hipokloröz ve Çinko Hipoklorözasitin iyileştirici etkisini in vitro olarak keratinosit hücre hattı ve fibroblast hücre hatlarında incelemektir. Hipokloröz asitin keratinosit ve fibroblast hücre hatlarındaki etkisi hücre canlılık, koloni oluşturma ve yara iyileştirme testleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca hücrelerdeki apoptozis varlığı Tunel yöntemiyle belirlenmiştir. Sodyum Hipokloröz ve Çinko Hipokloröz tuzları keratinosit hücrelerinde çoğalma üzerine etki ederken, fibroblast hücrelerinde çoğalmayı etkilememiştir. Sodyum Hipokloröz çözeltisinin keratinosit hücre hattında apoptozisi kontrol grubuna göre oldukça düşürdüğü saptanmıştır. Sodyum Hipokloröz ve Çinko Hipokloröz çözeltileri fibroblast hücrelerinde apoptozise etki etmemiştir. HOCl tuzları hem kanser dokularında hem de yaralanmalarında kullanılan moleküllerdir. Bu çözeltilerin işlevlerinin daha ileri düzeyde araştırılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Hypochlorous acid (HOCI) is a physiological molecule synthesized by neutrophils during phagocytosis and plays an active role in the destruction of all microorganisms. In general, HOCI has been shown to be an antiseptic and an agent that induces apoptosis or cell necrosis in cells, depending on the media concentration. In this study, our aim is to examine the curative effect of Sodium Hypochlorous and Zinc Hypochlorous acid obtained from different salts in vitro in keratinocyte cell lines and fibroblast cell lines. The effect of hypochlorous acid on keratinocyte and fibroblast cell lines was compared using cell viability, colony formation and wound healing tests. In addition, the presence of apoptosis in the cells was determined by the Tunel method. While sodium hypochlorous and zinc hypochlorous salts affected proliferation in keratinocyte cells, they did not affect proliferation in fibroblast cells. It was determined that the sodium hypochlorous solution significantly reduced apoptosis in the keratinocyte cell line compared to the control group. Sodium Hypochlorous and Zinc Hypochlorous solutions did not affect apoptosis in fibroblast cells. HOCl salts are molecules used in both cancer tissues and their injuries. The functions of these solutions need further investigation.