Tüketicilerin çevrimiçi promosyonlara karşı davranışlarında takip düzeyinin etkisi ve memnuniyete yansımaları
The effect of follow-up level on consumers' behaviors against online promotions and its reflections on satisfaction
- Tez No: 755599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi promosyonları takip düzeyinin tüketicilerin çevrimiçi promosyonlara karşı davranışlarına etkisini ve bu davranışların tüketici memnuniyetine yansımalarını incelemektir. Araştırmanın diğer amacı ise fiyat duyarlılığının tüketicilerin çevrimiçi promosyonları takip düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini, Marketing Türkiye verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle Türkiye'de en yüksek sosyal medya skoruna sahip 15 alışveriş sitesini Facebook ve Instagram sosyal medya iletişim kanallarında aktif olarak takip eden tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma verileri kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak çevrimiçi anket yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 18.0 ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (AMOS 24.0) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, fiyat duyarlılığının tüketicilerin çevrimiçi promosyonları takip düzeyleri üzerinde güçlü bir pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, tüketicilerin çevrimiçi promosyonları takip düzeylerinin planlı satın alma davranışları, ani satın alma davranışları ve tepkisiz kalma davranışları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmada ayrıca, tüketicilerin çevrimiçi promosyonlara karşı ani satın alma ve tepkisiz kalma davranışlarının memnuniyetlerini pozitif etkilediği belirlenmiştir. Bunun aksine araştırmada, tüketicilerin çevrimiçi promosyonlara karşı planlı satın alma davranışlarının memnuniyetleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the level of following online promotions on consumers' behavior towards them and the reflections of these behaviors on consumer satisfaction. In addition, other purpose of the research is to examine the effect of price sensitivity on the level of consumers following online promotions. The population of research consists of consumers who actively follow the 15 shopping sites with the highest social media score as of May 2022 in Turkey, on Facebook and Instagram social media communication channels, according to Marketing Turkey data. Quantitative method was used in the research. The research data were obtained through an online survey using convenience sampling method. The obtained data were analyzed using SPSS 18.0 and Structural Equation Modeling (AMOS 24.0). As a result of the analysis, it has been determined that price sensitivity has a strong positive effect on the level of consumers following online promotions. In addition, it has been determined that the level of consumers following online promotions has a significant effect on their planned buying behavior, impulse buying behavior and unresponsive behavior. In the study, it was also determined that the impulse buying and unresponsive behaviors of consumers towards online promotions positively affect their satisfaction. On the contrary, in the research, it was determined that the planned purchasing behavior of consumers against online promotions did not have a significant effect on their satisfaction.