Sosyal medya reklamlarına karşı tutum, satış promosyonu ve reklam içeriğinin satın alma niyetine etkisi üzerine bir uygulama
An application on attitudes towards social media ads, sales promotion and the effect of advertising content on purchasing intention
- Tez No: 821147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde çağın dijitalleşmesi her sektörün işleyişinde önemli değişikliklere neden olduğu gibi reklamcılık sektöründe de geleneksel reklamcılıktan dijital reklamcılık anlayışına geçilmesine sebep olmuştur. Reklam veren firmaların reklamlarını dijital kanallar arayıcılığıyla internet siteleri veya çeşitli sosyal medya mecraları üzerinden yayınlaması daha fazla tüketiciye ulaştırabilmesine olanak sağlamaktadır. Her bir tüketici yaşı, aile yapısı, gelir düzeyi, sosyal statüsü gibi birçok çeşitli sosyo-kültürel özellikleriyle birbirinden ayrılmaktadır. Bu ayrımda tüketicilerin satın alma niyetlerinde farklı tutum sergilemelerine sebep olmaktadır. Firmalar bu tür reklam uygulamaları sayesinde tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını analiz ederek belirlenen ürün veya hizmetin reklamı ile ilgilenen, satın alma niyeti yüksek olan potansiyel hedef kitleye yönelik olarak reklam ve tanıtım faaliyetlerini sunmaktadırlar. Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, sosyal medya platformlarında tüketici olarak bireylerin kullanıcı hesaplarında karşılarına çıkan reklamların içerikleri, satış promosyonları ve reklamlara karşı tutumlarının reklam veren markaya yönelik tutumları ve satın alma niyetine olan etkisini incelemektir. Araştırma nedensel ilişkisel araştırma türündedir. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde yapılandırılmış anket formu hazırlanarak çevrimiçi ortamda veriler toplanmıştır. Elde edilen verilen çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleriyle test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar göre, tüketicilerin sosyal medya reklamı veren markaya yönelik tutumları üzerinde sosyal medya reklam içeriği, sosyal medya reklamlarına karşı tutum ve sosyal medya satış promosyon içeriğinin etkili olduğu belirlenmiştir. Yine sosyal medya reklam içeriği ve sosyal medya reklamlarına karşı tutumun satın alma niyeti üzerinde etkisinin olduğu, sosyal medya satış promosyon içeriğinin ise satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the digitalization of the age has caused significant changes in the functioning of every sector, as well as the transition from traditional advertising to digital advertising in the advertising sector. Advertising companies enable them to deliver their advertisements to more consumer by publishing them on internet websites or various social media channels through digital channels. Each consumer is distinguished from each other by various socio-cultural characteristics such as age, family structure, income level, and social status. This distinction causes consumers to exhibit different attitudes in their purchase intentions. Thanks to Remarketing applications, companies analyze the demands and needs of consumers and offer advertisement and definition activities fort the potential target audience who is interested in the advertisement of the determined product or service and has a high purchase intention. The aim of this study is to examine the effects of the content of the advertisements, sales promotions and attitudes towards the advertisement of individuals as consumer on social media platforms on their attitudes towards the advertiser brand and purchase intention. The research is in the type of casual relational research. Convenience sampling method was used in the research. During the data collection proccess, a structured questionnaire was prepared and data was collected online. The obtained data were tested with multivariate statistical analysis methods. According to the result, it has been determined that social media advertising content, attitude towards social media ads and social media sales promotion content are effective on consumers' attitudes towards the brand that advertises social media. Again, it was concluded that social media advertising content and attitude towards social media ads had an effect on purchase intention, while social media sales promotion content did not have a significant effect on purchase intention.