Ahıska Türkleri müzik kültürü üzerine bir derleme çalışması
A compilation on Ahiska Turks music culture
  1. Tez No: 755606
  2. Yazar: MİHRİBAN MADZHIDOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SERHAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu derleme çalışması Ahıska Türkleriyle görüşmeler sonucunda elde edilen bulgulardan meydana gelmektedir. Bu bulgular, Ahıska Türklerinin müzikal kültürlerini, ağızlarını ve tarihi süreç içerisinde geçirdikleri toplumsal değişimin müzik kültürlerine olan etkisini ele almıştır. Çalışmada Ahıska Türklerinin kaybolmakta olan ve kendi toplumlarında dahi belirli bir yaş grubunun dışında kimsenin bilmediği eserler de notaya alınmıştır. Kaynak kişilerin görüşleriyle birlikte bu müzikal hafıza kaybının sebepleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular notaya alınarak incelenmiştir. Görüşülen kaynak kişiler, 1944 sürgününden önce Ahıska bölgesinde yaşamış olan kişilerden duydukları eserleri icra etmiştir. Bu çalışma sonucunda 14 eser derlenmiştir. Kaynak kişilerin ifadesi ve icrası sonucunda elde edilen bulguların, Ahıskalıların müzik kültürüne ait olabileceği düşünülmektedir. Göç ve zaman olgusu ele alındığında bir toplumun müzik kültürünün diğer kültürlerle olan etkileşiminin belirli bir tarihi ve çizgisi olmadığı düşünülmektedir. Bu sebeple Ahıska Türklerinin elde edilen bulguları kendi kültürlerinde yıllarca sürdürmeleri bu eserlerin, Ahıska Türklerinin müzik kültürüne ait olabilecek folklor unsurlarını barındırdığı sonucunu ortaya çıkarabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This compilation study consists of the findings obtained as a result of interviews with Ahıska Turks. The findings reflect the musical cultures of the Ahıska Turks, their local dialects and the effect of the social change they have undergone in the historical process on their music culture. In this study, works that are not known to anyone other than a certain age group, even in their own societies, which are on the verge of being forgotten, were also notated. The reasons for this musical memory loss were tried to be revealed together with the opinions of the source people. The findings were notated and analyzed in terms of melodic and poetic. The interviewees also performed the works they heard from the people who lived in the Ahıska region before the 1944 exile. In this study, 12 folk songs were compiled. It is thought that the findings obtained as a result of the expression and performance of the source persons may belong to the musical culture of the Ahıska people. Considering the phenomenon of migration and time, it is thought that the interaction of a society's musical culture with other cultures does not have a specific history and line. For this reason, apart from the fact that the findings obtained belong to a society, it is thought that the Ahıska Turks also performed the works obtained and kept them alive in their own culture for years.