Beyazperdede sınıf mücadeleleri: Türkiye'de işçi sınıfı sineması
Class struggles on screen: Working class cinema in Turkey
  1. Tez No: 755612
  2. Yazar: ÖMER FURKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türkiye'de işçi hareketinin tarihsel kökleri Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerine uzanmakla birlikte, sinemanın gelişimi görece daha geç bir seyir izlemiştir ancak bu gelişim içerisinde işçi sınıfının kolektif olarak beyazperdede yer alması ise daha da geç bir tarihte gerçekleşmiştir: 1960'lı yıllar. 1960-1980 arasında Türk sinemasında işçiler ilk kez sınıf kimlikleriyle sinemada yer alabilmişlerdir. Bu dönem esasen Türkiye'de çalışma ilişkilerinin kurumsallaşması ve aynı zamanda işçi hareketinin uzun bir aralıktan sonra hızlı bir şekilde yükselişe geçtiği bir dönemdir. Bu dönemde işçi filmleri içerisinde işçi sınıfının kolektif temsilini ve sınıf mücadelesini temsil eden filmler de bulunmaktadır. İşçi filmi olarak kabul edilen bu filmlerin aslında sınıf mücadelesi filmi olarak tanımlanmasını ve işçi sınıfının Marksist kültürel temsilinin bu filmler ekseninde tartışmayı hedefleyen bu çalışma, tartışmasını bu filmlerle dönemin işçi hareketi arasındaki diyalektik ilişki çerçevesinde yürüterek sınıf çalışmalarına bu yönde bir katkı yapmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Although the historical roots of the labor movement in Turkey derived from the last periods of the Ottoman Empire, the development of cinema trajected a relatively late course. But the collective appearance of the working class on the screen took place at a later date: the 1960s. Workers in Turkish cinema between 1960 and 1980 were able to take part in cinema with their class identities for the first time. This period was essentially the institutionalization of labor relations in Turkey and at the same time a period in which the labor movement has risen rapidly after a long interval. In this period, there were also films that represent the collective representation of the working class and the class struggle among the labour films. This study aims to define these films, which are accepted as labour films, as class struggle films and to discuss the Marxist cultural representation of the working class in the axis of these films. The study carries out its discussion within the framework of the dialectical relationship between these films and the workers' movement of the period and try to contribute to class studies in this direction