The impact of automated corrective feedback tools on EFL learners' writing performance
Otomatik geribildirim araçlarının EFL öğrencilerinin yazma performansı üzerine etkisi
- Tez No: 755625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, EFL öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmek için otomatik geribildirim aracı, Grammarly ve öğretmen geribildirimi arasındaki farkı araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İngilizce öğrenen öğrencilerin ödev yazmakta ve hatalarını düzeltmekte zorlanmaları, motivasyonsuzluk ve ilgisizlik gibi öğretmen tarafından gözlemlenen sorunlar kaynak gösterilerek gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda yürütülen yarı deneysel çalışmaya B1 düzeyinde 48 öğrenci katılmıştır. Kontrol grubu ve deney grubundaki öğrencilere 8 hafta boyunca belirli konulara dayalı yazma görevleri verilmiştir. Deney grubu, yazdıkları ödevlerin kontrolü için Grammarly'den geribildirim alırken, kontrol grubuna geleneksel öğretmen geribildirimi verildi. Karma yöntemli çalışmada, nicel ve nitel veriler, yazma öncesi ve sonrası görevler, bir anket ve otomatik bir geribildirim aracının kullanımına ve yazma performansındaki motivasyon düzeyine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Öğrencilerin kompozisyonlarını değerlendirmek için içerik, dil becerisi, kelime bilgisi ve organizasyon gibi değerlendirme bölümlerini içeren bir kriter kullanılmıştır. Veriler, eşleştirilmiş örnekler t-testi ve bağımsız örnekler t-testi ile analiz edildi. Son zamanlardaki eylem araştırmalarının çoğu, Grammarly gibi otomatik geribildirim aracını da kapsayan otomatik yazı değerlendirme sistemlerinin (AWE) yazma becerilerini geliştirme üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, öğretmen geri bildiriminin ya da otomatik bir geribildirim aracının içerik, dilbilgisi doğruluğu, kelime kullanımı ve organizasyon açısından yazma kalitesini artırıp artırmadığını ve öğrencilerin kendi başlarına dijital bir araç kullanarak yazma konusunda motivasyon kazanıp kazanmadıklarını göstermektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the difference between the effectiveness of the automated feedback tool, Grammarly, and teacher feedback to improve EFL students' writing skills. The study was carried out owing to the problems observed by the teacher such as demotivation and uninterest of EFL learners having difficulty in writing and correcting their mistakes in their assignments. 48 students in the B1 level participated in the quasi-experimental study which was conducted in a prep school of a private university in Turkey. The students in the control group and experimental group were assigned with writing tasks based on specific topics in 8 weeks. The experimental group received feedback from Grammarly for self-correction merely whereas the control group was given traditional teacher feedback. In the mixed-method study, the quantitative and qualitative data were collected through instruments that were pre- and post-written tasks, a questionnaire, and semi-structured interviews regarding the use of the automated feedback tool and level of motivation in writing performance. A rubric encompassing evaluation sections that were task achievement, use of English, vocabulary, and organization was utilized to assess students' essays. The data were analyzed by a paired t-test and independent samples t-test. Most of the recent action research has indicated that AWE systems including the automated feedback tool, Grammarly, had a positive impact on enhancing writing skills. This study's purpose is to show whether teacher feedback or an automated feedback tool boosts the quality of writing in L2 in terms of task achievement, grammar accuracy, vocabulary use, and organization and whether the students become motivated in writing by using a digital tool on their own.