Posttraumatic growth among women who have survived intimate partner violence
Yakın partner şiddetine maruz kalmış kadınlarda travma sonrası büyüme
- Tez No: 755626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, yakın partner şiddetine maruz kalmış kadınların deneyimlerini Travma Sonrası Büyüme Teorisi kapsamında derinlemesine araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya Türkiye'den yaşları 21 ile 53 arasında değişen 10 kadın katılmıştır. Araştırma nitel yaklaşımla, veri analiz yöntemi olarak Tematik Analiz ve kuramsal temel olarak Travma Sonrası Büyüme Teorisi kullanılarak yürütülmüştür. Görüşmelerin tematik analizinden yedi üst tema, 26 tema ve 16 alt tema oluşturulmuştur. Üst temaların adları şunlardır: 1)“aşktan kör olma”: YPŞ'nin travmatizasyonu, 2)“aydınlanma”: YPŞ'ye dair artan farkındalığın eyleme geçmek için katalizör olması, 3) YPŞ sonrası gerçekliğe uyum, 4) kendiyle ve ötekilerle barış, 5) bütün ve sınırları belirlenmiş bir benlik duygusunun ortaya çıkması, 6) güvenli ilişkiler kurma, 7) hayatın değerini bilerek yaşama. Üst temalar, temalar ve alt temalar, katılımcılardan alınan alıntılarla birlikte açıklanmıştır. Sonuçlar Travma Sonrası Büyüme Teorisi çerçevesinde tartışılmaktadır. Sonuçlar, yakın partner şiddetine maruz kalan kadınların psikolojik travmatizasyonun yanı sıra travma sonrası büyüme yaşayabileceğini ortaya koymuştur. Sonuçlar Travma Sonrası Büyüme Kuramı çerçevesinde tartışılmıştır. Ayrıca, literatüre katkı sağlayacağı düşünülen sonuçlar mevcut literatür kapsamında tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları, gelecekteki yönleri ve klinik sonuçları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to deeply explore the experiences of women who have survived intimate partner violence within the scope of Posttraumatic Growth Theory. 10 women from Turkey whose age ranged between 21 and 53 participated in the study. The study was conducted with qualitative approach, using Thematic Analysis as the data analysis method and Posttraumatic Growth Theory as a theoretical base. Seven superordinate themes, 26 themes and 16 subthemes were constructed from the thematic analysis of the interviews. The names of the superordinate themes are: 1)“blinded by love”: traumatization by IPV, 2)“enlightenment”: increased awareness of IPV as a catalyzer to take an action, 3) adaptation to post-IPV reality, 4) making peace with oneself and others, 5) emergence of a whole and well-defined sense of self, 6) establishing secure relationships, 7) living the life knowing the value of it. Superordinate themes, themes and subthemes are explained in conjunction with the quotes from participants. The results revealed that women who have been exposed to intimate partner violence can experience post-traumatic growth as well as psychological traumatization. The results are discussed within the frame of Posttraumatic Growth Theory. Additionally, the results that are thought to contribute to the literature are discussed within the scope of the existing literature. Limitations, future directions and clinical implications of the study are also discussed.