Çilekte ana bitki ve yavru bitkiler arasındaki su iletişiminde stolonun rolü
The role of stolon in water communication between parent and daughter plants in strawberry
  1. Tez No: 755644
  2. Yazar: MERAL BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, çilek ana bitkisinde de bırakılan bir stolon üzerinde ardışık iki bitkicik bırakıldıktan sonra bitkiler arasındaki kollar koparılmadan, bitkicikler köklendirip sulama çalışmaları yapılmıştır. Birbirine stolon bağıyla bağlı denemede kullanılacak üç bitki; Anne, Abla, Kardeş bitkiler olarak isimlendirilmiştir. Köklenen bitkicikler 5-6 adet yaprak oluşturduktan sonra sulama uygulamaları başlatılmıştır. Denemede bir sulama şeklinin; 1- Kontrol (Eşit sulama) (Anne(%33)+Abla(%33)+Kardeş(%33) 2- Anne (%80)+Abla (%10)+Kardeş (%10), 3-Anne (%10)+Abla (%80)+Kardeş (%10), 4-Anne (%10)+Abla (%10)+Kardeş (%80) birbirlerine stolonla bağlı bitki tiplerinin (Anne, Abla, Kardeş) bitkisel özellikleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Her bir sulama uygulamasında Anne, Abla, Kardeş bitkilerdeki; deneme sonunda canlı kalan bitki sayısı, canlı bitkilerde kalan yaprak sayısı, canlı kalan yaprakların toplam yaprak alanı, yapraklardaki renk değerleri (L,a,b) ve klorofil miktarları, deneme sonuna kadar koparılan yaşlı yaprak sayısı, bitkilerdeki gövde kalınlığı, gövde sayısı, kök sayısı ve kök ağırlığı gibi özelliklere ait değerler ölçülerek sonuçlar analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Genel olarak en yüksek canlı kalan bitki ve bitkideki yaprak sayısına eşit sulama yapılan bitki tiplerinde rastlanırken, diğer sulama uygulamalarındaki bitki tiplerinde canlı kalan yaprak sayısının azaldığı tespit edilmiştir. Yine hangi bitki tipinden sulama gerçekleşmişse, sulama uygulanan bitki tipindeki canlı kalan bitki ve bitkideki yaprak sayısı diğer bitki tiplerine göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after two successive ramets were left on a stolon of the strawberry mother plant, the ramets were rooted and irrigation studies were carried out without breaking the stolons between the plants. Three types plants to be used in the experiment, connected to each other by stolon bond; They are named as mother, older sister and sister plants. After the rooted ramets formed 5-6 leaves, irrigation applications were started. In the experiment, the effects of irrigation methods; 1-Control (Equal irrigation)(Mother(33%)+Sister(33%)+Sister(33%) 2- Mother(80%)+Sister(10%)+Sister (10%), 3-Mother(10%)+Sister(80%)+Sister (10%), 4-Mother(10%)+Sister(10%)+Sister(80%) ] on some plant properties were evaluated. In each irrigation application, the number of plants remaining alive at the end of the experiment, the number of leaves remaining in living plants, the total leaf area of living leaves, the color values on the leaves (L,a,b) and chlorophyll contents of leaves, the number of old leaves picked until the end of the experiment, the stem thickness of the plants, the number of stems, the number of roots and root weights were measured and the results were analyzed. Duncan multiple test was applied in the evaluation of the data In general, while the highest number of live plants and live leaves on the plant were found in plant types with equal irrigation, it was determined that the number of leaves alive in plant types in other irrigation applications decreased. Again, regardless of the type of plant that was irrigated, it was observed that the number of surviving plants and leaves in the irrigated plant type was higher than the other plant types.