Farklı konukçu bitkiler üzerinde Amblyseisus bibens Blommers (Acarina:phytoseiidae)'nin Fetranychus cinnabarinus Boisd- (Acarina:tetranychidae)'a karşı etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 23202
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada laboratuvar koşullarında 25+1 °C sıcaklık ve % 90±10 bağıl nemde, hıyar ve çilek bitkileri üzerinde A. bibens' in biyolojisi, üreme gücü ve beslenme yeteneği çalışılmıştır. Tüm denemeler süresince A. bibens bireylerine günlük olarak 50 adet T. cinnabarinus yumurtası verilmiştir. A. bibens ' in her iki eşey bireyleride toplam gelişme sürelerini çilek bitkisi üzerinde daha kısa sürede tamamlamışlardır. Bu süreler dişi ve erkek bireyler için sırası ile çilek bitkisi üzerinde 4.69 ve 4.25, hıyar bitkisi üzerinde ise 5.48 ve 5.50 gün olmuştur. A. bibens dişi bireylerinin hıyar ve çilek bitkileri üzerindeki ovipozisyon süreleri sırası ile 12.8 ve 14.4 gün sürmüş ve bu süreler içerisinde dişi başına ortalama yumurta sayıları 35.28 ve 43.44 adet olmuştur. Dişi bireyler hıyar ve çilek bitkileri üzerinde toplam gelişme dönemleri süresince sırası ile 9.96 ve 10.46, erkek bireyler ise 7.20 ve 5.66 adet T. cinnabarinus yumurtası tükettikleri T. cinnabarinus yumurta sayısı ise hıyarda 180.2, çilekde 198.7 adet olarak saptanmıştır. A. bibens ' in yaşam çizelgelerinden elde edilen verilere göre kalıtsal üreme gücü (rm) 0.290'lık değeri ile çilek bitkisi üzerinde daha yüksek bulunmuştur. A. bibens dişi bireyleri çilek üzerinde 11.60 günlük döl süresi (T0) içinde 28.88 adet dişi yavru (R0) vermişlerdir. Çalışmada ayrıca sera koşullarında A. bibens ' in T. cinnabarinus 'a karşı hıyar, çilek ve gül bitkileri üzerindeki etkinliği karşılaştırılmış ve bu amaçla her konukçu bitki üzerinde 5:1, 10:1, 15:1 av:avcı oranı ile kontrolün bulunduğu 4 farklı grup oluşturulmuştur. Hıyar bitkisi üzerinde avcı akar, T. cinnabarinus populasyonlarını ergin döneme ulaşamadan baskı altına almıştır. Çilek bitkisi üzerinde yaprak tüylülüğü nedeni ile avın genç dönemleri avcı baskısından azda olsa kurtulabilmiştir. Gül bitkisi üzerinde ise A. bibens etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Biology, reproductive ability and feeding capacity of A. bibens was studied at 25±1°C temperature and 90±10 % relative humidity on cucumber and strawberry plants in laboratory. Developmental time of both sexes of A. bibens was shorter on strawberry. The developmental time of females and males on strawberry and cucumber were 4.69 and 4.25; 5.48 and 5.50 days, respectively. Oviposition period of A. bibens on strawberry and cucumber was 14.4 and 12.8 days, respectively. Mean total number of eggs per female was 43.44 on strawberry, and 35.28 on cucumber. During the developmental time from the larva to adult stage, females consumed a mean total of 1 0.46 T. cinnabarinus eggs on strawberry and 9.96 on cucumber. Egg consumption of males were 5.66 and 7.20 eggs on strawberry and cucumber, respectively. Females consumed a mean total of 198.7 and 180.2 T. cinnabarinus eggs, on strawberry and cucumber, during their oviposition period. The net reproduction rate (R0), intrinsic rate of increase (rm), and generation time (T0) of A. bibens were 28.88, 0.290, 11.60 on strawberry and 25.12, 0.259, 12.45, on cucumber, respectively. In addition to laboratory studies, the effectiveness of A. bibens to control T.cinnabarinus was also studied in greenhouse on three different host plants; cucumber, strawberry and rose. A. bibens was promising to keep 7". cinnabarinus under control if it was introduced at low densities of prey, but was not as effective on rose plants.