Okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocuklarının sosyal duygusal yeterlilik düzeyleri ile akran ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the social emotional competence levels and the peer relations of 5-6 years old children who continue pre-school education
  1. Tez No: 755656
  2. Yazar: BERNA AĞCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal duygusal yeterlilik düzeyleri ile akran ilişkileri değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, 2020-2021 eğitim öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde, İzmir'de özel anaokullarına devam eden 115 okul öncesi çocuğu ile ilgili okul öncesi öğretmenleri tarafından Kişisel Bilgi Formu, Çocuk Davranış Ölçeği, Okul Öncesi Sosyal-Duygusal Beceriler ve Psikolojik Dayanıklılık ve Akran Şiddetine Maruz Kalma Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre sosyal duygusal yeterlilik ile akran şiddetine maruz kalma, aşırı hareketlilik, dışlanma, korkulu kaygılı olma, saldırganlık, sosyal olmaya davranış arasında olumsuz yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Sosyal duygusal yeterlik ile başkalarına yardımı amaçlayan sosyal davranış arasında olumlu yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between the social emotional competence levels of children attending pre-school education and the variables of peer relations. During this investigation through which screening model was utilized, Personal Information Form prepared by pre-school teachers, Child Behavior Scale, Scale of Preschool Social-Emotional Skills, and the scale of Psychological Resilience and Exposure to peer violence were applied to 115 pre-school children attending private kindergartens in İzmir, during the fall and spring semesters of the 2020-2021 academic year. According to the findings of the study, a significant negative correlation was found between social emotional competence and exposure to peer violence, hyperactivity, exclusion, fearful anxiety, aggression, and non-social behavior. A significant positive correlation was also found between social emotional competence and social behavior aiming at helping others.