Sağlıklı bireylerde lomber bölge manipülasyonunun core stabilizasyonu üzerine etkisi
Effect of lomber region manipulation on core stabilization in HEALTHY individuals
- Tez No: 755690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALEDDİN BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmamızın asıl amacı, sağlıklı kişiler üzerinde uygulaan lomber bölge manipülasyonun core stabilizasyonu üzerine olan etkisini akut olarak araştırmaktır. Çalışmaya 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere 18-40 yaş aralığında bulunan 60 sağlıklı kişi dahil edildi. Çalışmamız Ataşehir Florance Nightingale Hastanesi'nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde yapıldı. Araştırmaya dahil etme kriterleri: 18-40 yaş arasında ve sağlıklı olmak, son bir hafta içinde kayropraktik tedavi almamış olmak, lumbar asemptomatik disfonksiyonları bulunmamak ve çalışmaya gönüllü olarak katılmaktır. Katılımcıların demografik bilgileri alındı ve Modifiye Schober Testi, Parmak Ucu-Zemin Mesafe Testi, Sit-Ups Endurans Testi, Normal Eklem Hareket Açıklığı Değerlendirilmesi, Plank Testi, Fonksiyonel Bacak Boyu Değerlendirmesi Derifield-Thompson Leg Check Testi ve CTT Centaur cihazında testler yapılarak sonuçlar kaydedildi. 7 gün sonrasında kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmaksızın testler tekrarlanırken, deney grubuna bilateral lomber bögle manipülasyon uygulandı ve hemen sonrasında testler tekrarlanarak not edildi. Manipülasyon sağ ve sol olmak üzere side postür pozisyonunda implut verilerek bilateral şekilde yapıldı. Yapılan CTT Centaur cihaz ölçümlerinde deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to acutely investigate the effect of lumbar region manipulation on core stabilization on healthy individuals. A total of 60 healthy people aged between 18 and 40, including 30 in the experimental group and 30 in the control group, were included in the study. Our study was carried out in the Physiotherapy and Rehabilitation Department of Ataşehir Florence Nightingale Hospital. Inclusion criteria were: being between 18-40 years old and healthy, not receiving chiropractic treatment in the last week, not having lumbar asymptomatic dysfunctions, and participating in the study voluntarily. Demographic information of the participants was taken and the results were recorded by performing tests on the Modified Schober Test, Fingertip-Ground Distance Test, Sit-Ups Endurance Test, Normal Joint Range of Motion, Plank Test, Functional Leg Length Assessment, Derifield-Thompson Leg Check Test and CTT Centaur device. After 7 days, the tests were repeated without any application to the control group, while bilateral lumbar region manipulation was applied to the experimental group, and the tests were repeated and noted immediately afterwards. Manipulation was performed bilaterally by giving an implant in the side posture position, right and left. In the CTT Centaur device measurements, it was determined that there was a significant increase in the experimental group compared to the control group.