Bireylerde suçluluk ve utanç duyguları, öz-tiksinme, cinsel öz-bilinç, cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between feelings of guilt and shame, self-disgust, sexual self-awareness, and sexual satisfaction in individuals
- Tez No: 755691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Cinsellik, cinsel doyumu ve tercihe bağlı olarak iki insanın uyum içerisinde beraberliklerini içeren, zevk aldıkları ve almadıkları eylemlerle, büyürken içinde yetiştikleri çevreden öğrendikleri sosyal kurallar, değer yargılar, mitler, tabularla şekillenmiş, biyopsikososyal bir varlık olan insanın dış dünya ile etkileşimi ile şekillenen özel bir iletişim şekli olarak tanımlanabilir. Cinsellik yaşam boyu bireye eşlik eden birçok değişkenden etkilenen ve etkileyen, bireye ait önemli parçalardan biridir. Cinselliğin çok boyutlu yapısı birbiriyle ilişkili olabilecek birçok değişkeni değerlendirmemize imkân sağlamaktadır. Bu araştırma kapsamında Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası katılımcılardaki suçluluk ve utanç duyguları, öz tiksinme, cinsel öz bilinç ve cinsel doyum arasındaki ilişki incelenmiştir. Toplamda 260 katılımcı ile analizler bulgulanmış olup, değişkenlere ait faktör analizleri, ki kare analizi, t testler ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre çoklu regresyon modeli anlamlı olarak bulgulanmıştır. Suçluluk ve utanç duyguları cinsel doyumu anlamlı bir şekilde yordamamaktadır. Cinsel öz bilinç ölçeği cinsel doyumu anlamlı ve negatif şekilde yordamaktadır.öz tikisnme ölçeği cinsel doyumu anlamlı ve negatif şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sexuality is a special form that is shaped by the interaction of humans with the outside world, who is a biopsychosocial being, shaped by the social rules, value judgments, myths and taboos that they learned from the environment they grew up in, including the harmonious togetherness of two people, depending on their sexual satisfaction and preference, with the actions they enjoyed and did not take. can be defined as a form of communication. Sexuality is one of the important parts of the individual, which is affected by and affects many variables that accompany the individual throughout life. The multidimensional structure of sexuality allows us to evaluate many variables that may be related to each other. Within the scope of this research, the relationship between feelings of guilt and shame, self-disgust, sexual self-consciousness and sexual satisfaction in participants aged 18-65 living in Turkey was examined. Analyzes were found with a total of 260 participants, factor analyzes of the variables, chi-square analysis, t-tests and multiple regression analyzes were applied. According to the findings obtained, the multiple regression model was found to be significant. Feelings of guilt and shame do not significantly predict sexual satisfaction. Sexual self-consciousness scale predicts sexual satisfaction significantly and negatively. Self-disgust scale predicts sexual satisfaction significantly and negatively.