Neoadjuvan kemoterapi gören meme kanseri olgularında moleküler alt tipler, histopatolojik özellikler ve aksilla durumuna göre radyolojik yanıt değerlendirme
Evaluation of radiological response according to molecular subtypes, histopathological features and axillary status in patients with breast cancer undergoing neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 755729
- Danışmanlar: UZMAN SİBEL AYDIN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ Dinamik Kontrastlı Meme Manyetik Rezonans Görüntülemenin (mMRG) neo-adjuvan kemoterapiye (NAK) yanıt değerlendirmedeki etkinliğini; tümörün farklı mo-leküler alt tiplerinin, aksilla durumunun, histopatolojik özelliklerinin ve tümör mikro-çevresi bileşenlerinin radyoloji-patoloji yanıt korelasyonuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Ekim 2018 ve Aralık 2021 tarihleri arasında lokal ileri meme kanseri tanısı ile NAK alan, radyolojik ve patolojik değerlendirmeleri, cerrahi operasyonu ve takipleri hastanemizde yapılmış olgular dahil edilmiştir. Olguların sistemde kayıtlı Ult-rasonografi ve Dinamik Kontrastlı MR görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Ultrasonografide; NAK öncesi ve sonrası tümör boyutu ölçümleri, şekil özellikleri; MRG'de; NAK öncesinde primer tümörün ve sonrasında rezidü tümörün en uzun ob-lik çapları, tümörlerin kontrastlanma kinetiği, peritümöral ödem varlığı, tümörde ölçü-lebilen en düşük ADC değeri retrospektif değerlendirilerek kaydedilmiştir. Görüntüle-me sonucunda radyolojik yanıt RECIST 1.1 kriterlerine göre değerlendirilerek not edilmiştir. Ayrıca hastaların NAK öncesi yapılmış kor biyopsilerinde tümörlerin histo-patolojik özellikleri, moleküler alt tipleri, peritümöral lenfositik infiltrasyon oranları, aksiller lenf nodu durumu ve NAK sonrası operasyon spesimenlerinden ise rezidü tü-mörün maksimum çapları, meme ve aksillanın AJCC y sınıflandırmasına göre pCR ve nonpCR olarak yanıtları kaydedilmiştir. Kategorik değişkenler için; Pearson ki-kare testi, Fisher'in kesin testi ve Fisher-Freeman-Halton testi kullanıldı. Sürekli değişken-ler için iki grup arasında bağımsız gruplarda T-Testi ya da Mann-Whitney U Testi kul-lanıldı. İki sürekli değişken arasında Spearman korelasyon katsayısına ve anlamlılığına bakıldı ve en uygun kesim noktası için Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi yapıldı. BULGULAR NAK sonrasında; çalışmaya dahil edilen olguların %40'ı radyolojik tam yanıtlı, %36,8'i patolojik tam yanıtlıdır. Dinamik Kontrastlı mMRG, pCR öngörüsü değerlen-dirildiğinde; PPD %74, NPD %89, duyarlılık %83, seçicilik %83 ve doğruluk düzeyi %83 olarak bulunmuştur. HER2 pozitif grupta MRG'nin PPD'si %93 ile diğer grupla-ra göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE In our study, we aimed to determine the efficacy of Dynamic Contrast Enhanced Breast Magnetic Resonance Imaging (bMRI) in evaluating response to neoadjuvant chemotherapy (NAC) and the influence of different molecular subtypes, axillary lymph node status, histopathological features and tumor microenvironment on radiology-pathology concordance. MATHERIALS AND METHODS The patients who were diagnosed with locally advanced breast cancer between October 2018 and December 2021, who received NAC, and whose pathological, radiological and surgical follow-ups were performed in our hospital were included in the study. Tumor size measurements and shape features before and after NAC were obtained from the sonography reports and recorded images of the patients. During retrospective MRI evaluations, the longest oblique diameter of the primary tumor and the residual tumor, the enhancement kinetics of the tumors, the presence of peritumoral edema and the lowest ADC value in the tumor were also recorded. The radiological response was determined according to the RECIST 1.1 criteria. Histopathological features of tumors, molecular subtypes, peritumoral lymphocytic infiltration rates, axillary lymph node status from core biopsie specimens before NAC and the maximum diameter of the residual tumor, the responses of the breast and axilla as pCR and nonpCR according to the AJCC y classification from the postoperative specimens were recorded. Pearson chi-square test, Fisher's exact test, and Fisher-Freeman-Halton test were used for categorical variables. For continuous variables, independent groups t-test or Mann-Whitney U test were used between two groups. The Spearman correlation coefficient and significance between the two continuous variables were checked, and receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed for the most appropriate cutoff point. RESULTS MRI analysis showed 40% of the cases included in the study had a complete radiological response and 36,8% had a pathological complete response after NAC. The accuracy of MRI 83% in diagnosing pCR with 74% PPV, 89% NPV, 83% sensitivity and 83%specificity. The PPV of MRI was 93% in the HER2 overexpressed group which was higher than the other molecular subtypes.