Effect of training on job satisfaction and employee performance in Iraqi banks
Irak bankalarında eğitimin iş memnuniyeti ve çalışan performansına etkisi
  1. Tez No: 755730
  2. Yazar: ANAS FAHEM NEAMAH ALNASHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma ortamındaki ve piyasa koşullarındaki hızlı değişimler çoğu bankayı büyük baskı altına aldı. Bu, çoğu bankanın çalışanlarının performansını geliştirmek için yeni stratejiler başlatmasına neden oldu. Çalışanların performansını artırmak, bankaların bu değişikliklere karşılık olarak ulaşmaya çalıştıkları hedeflerden biri haline geliyor. Çünkü çalışanların performansının geliştirilmesi hem çalışanlar hem de bankalar için önemlidir. Çalışanlara yönelik eğitim programları sunmak, çalışanların kişisel ve organizasyonel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan önemli bir yoldur. Irak bankaları, çalışanlarının performansını artırmak için farklı eğitim programları uygulamaya başladı. Bu çalışma, Irak bankalarından oluşan bir örneklemde eğitim programlarının etkinliğini değerlendirmektedir. Eğitim programlarının çalışanlarının performansı üzerindeki etkisini test eder. Bu çalışma, bu üniversitedeki eğitim programlarının etkinliği hakkında kanıtlar sunmaktadır. Bu, bu programları daha iyi geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, Irak'ta çalışanların performans eğitim programlarının etkilerini test etmek için istatistiksel analiz sağlar. Çalışma hipotezi, Irak bankalarından oluşan bir örneklemde eğitim programlarının çalışanların performansı ve iş tatmini üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğudur. 600 kişilik evrenden rastgele 300 çalışandan oluşan bir örneklem seçilmiştir. 261 kişilik örneklem büyüklüğü kullanılmıştır. Örnek bankaların hem eğitimleri hem de çalışanların performansları hakkında bilgi almak için anket yöntemi kullanılmıştır. Gerekli tüm istatistiksel test ve analizleri yapmak için SSPS 17.0 yazılımı kullanıldı. Sonuçlar, eğitim programlarının çalışanların performansı ve iş tatmini üzerinde olumlu ve anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir ki bu çalışma hipotezini destekler niteliktedir. Çalışma, bankaların eğitim programlarını uygulamaya devam etmesi gerektiğini ve çalışanlarının performansını iyileştirmek için başka yöntemler ekleyebileceğini öne sürüyor
Özet (Çeviri)
The fast changes in the work environment and market conditions have put most banks under great pressure. That has led most banks to start new strategies to develop their employees' performance. Enhancing the employees' performance become one of the goals that the banks seek to achieve in response to these changes. That is because developing the employees' performance is important for both the employees and banks. Providing training programs for employees is an important way that helps the employees develop their personal and organizational skills. The Iraqi banks has started applying different training programs to improve its employees' performance. This study evaluates the effectiveness of training programs in a sample of Iraqi banks. It tests the effect of training programs on its employees' performance. This study provides evidences about the effectiveness of the training programs in this university. That can help better improving these programs. It also provides statistical analysis to test the effects of training programs of employees' performance in Iraq. The study hypothesis is that the training programs have positive and significant impact on employees' performance and job satisfaction in a sample of Iraqi banks. A random sample of 300 employees was drawn from the population of 600. The sample sizes of 261 is used. The questionnaire method was used to get information about both training and employees' performance of the sample banks. The SSPS 17.0 software was used to do all necessary statistical tests and analyses. The results indicated that the training programs have positive and significant effects on employees' performance and job satisfaction, which supports the study hypothesis. The study suggests that the banks should keep applying training programs and may add other methods to improve its employees' performance.