COVID-19 aşısı sonrası yan etki nedeniyle polikliniğe başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients admitted TO the hospital DUE TO side effects after COVID-19 vaccination
- Tez No: 755728
- Danışmanlar: UZMAN EKMEL BURAK ÖZŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Dünyada milyonlarca kişinin enfekte olmasına ve ölümüne neden olan COVID-19'u kontrol altına almak için en iyi halk sağlığı uygulaması aşı olup ülkemizde aşı uygulamasına Ocak 2021'de başlanmıştır. Bu çalışmada amacımız COVID-19 aşıları sonrası herhangi bir yan etki nedeniyle polikliniğe başvuran hastalarda, aşıların orta-ciddi yan etkilerini, yan etki çeşitlerini ve sıklığını, aşı türleri arasında yan etki açısından fark olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: En az bir COVID-19 aşısı olup, aşı sonrası iki aylık süre içerisinde yan etki nedeniyle hastanemize başvuran 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızın yapıldığı dönemde aktif uygulamada olan BioNTech ve Sinovac, uygulanan iki aşı türüydü. Hastaların demografik özellikleri, COVID-19 geçmişleri, aşı türleri ve kaç doz aşı oldukları, başvuru nedenleri, kaçıncı aşı dozundan sonra şikâyetlerinin başladığı, semptomların aşıdan ne kadar zaman sonra başladığı, varsa önceki alerji- anafilaksi öyküleri ve komorbiditeleri kaydedildi. Ek olarak COVID-19 aşılarına bağlı lokal semptomlardan ağrı, şişlik, eritem, sistemik semptomlardan ise miyalji, ateş, titreme, yorgunluk, eklem ağrısı, lenfadenopati ve diğer sistemik semptomları kaydedildi. BULGULAR: COVID-19 aşısı sonrası yan etki nedeniyle hastanemize başvuran 85 hasta incelendiğinde yaş ortalaması 47,2±13,4'idi ve bu hastaların %35,3'ü (30) erkek, %64,7'si (55) kadındı. Şikâyetlerin genelde ilk gün ortaya çıktığı; ateş, üşüme, titreme ve yorgunluğun yanında, kas-iskelet sistemi ve nörolojik sisteme ait yan etkilerin daha sık görüldüğü tespit edildi. En sık şikayet %51,2 ile lokal ağrıydı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: The best public health practice to control the COVID-19 pandemic, which has caused millions of people to be infected and killed in the world, is the vaccine, and the vaccination in our country has started in January 2021. In this study, our aim is to evaluate the moderate-severe side effects of vaccines, the types and frequency of side effects, and whether there is a difference in terms of side effects between vaccine types in patients who apply to our hospital due to any side effects after COVID-19 vaccine administration. MATERIAL and METHODS: 85 patients who received at least one COVID-19 vaccine and were admitted to our hospital due to side effects within two months after vaccine administration were included in the study. BioNTech and Sinovac, which were actively used at the time of our study, were the two types of vaccines administered. Demographic characteristics of the patients, their COVID-19 history, vaccine types and how many doses of vaccine they have received, reasons for admission, the onset of their complaints after which dose of the vaccine, how long after the vaccine the symptoms started, previous allergy-anaphylaxis histories and comorbidities, if any, were recorded. In addition, local symptoms such as pain, swelling, erythema and systemic symptoms such as myalgia, fever, chills, fatigue, joint pain, lymphadenopathy and other systemic symptoms related to COVID-19 vaccines were recorded. RESULTS: 85 patients who applied to our hospital due to side effects after COVID-19 vaccine were examined. The mean age was 47.2±13.4 years and 35. 3% (30) of these patients were male and 64. 7% (55) female. It was found that the complaints usually appeared on the first day. In addition to fever, chills and fatigue, side effects of the musculoskeletal system and neurological system were found to be more frequent. The most common complaint was local pain with 51.2%.