Trabzon halkının rekreasyon tercih etkenlerinin belirlenmesi ve rekreasyon alanı katılım engellerinin incelenmesi
Determination of recreation preference factors of Trabzon people and examination of recreational area participation barriers
- Tez No: 755731
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Rekreasyonel faaliyetler bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarını geliştirir kazandırır. Kişisel beceri ve yeteneğin gelişmesini sağlar. İnsanı sosyalleştirir ve mutlu eder. Çalışma başarısı ve iş verimini artırır. Toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayarak demokratik toplumun yaratılmasına imkân sağlar. Bütün bunların sağlanması için öncelikle rekreasyon alanlarının ihtiyaca göre doğru bir şekilde planlanması gerektiği düşünülmektedir. Bu araştırma Trabzon halkının rekreasyonel aktivite tercihlerinin belirlenmesini ve rekreasyon alanı katılım engellerinin ve olumsuzlukların değerlendirilmesini sağlayıp bu yönde yapılacak çalışmalara ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Trabzon İlinde bulunan 18 yaş üstü 400 birey oluşturmaktadır. Çalışmada veriler araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyon Alanı Tercih Etkenleri Ölçeği (RATE) ve Rekreasyon Alanı Katılım Engelleri Ölçeği (RAKE) kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve bağımsız gruplar t testi ile tek yönlü ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde: Rekreasyon alanlarında kadınlar ve gezi yapmak için gelenler fiziki imkanlar ve güvenliğe; erkekler ve fazla kilolu olanlar, etkinliklere arkadaşlarıyla katılmaya önem vermişlerdir. Rekreasyon alanlarının yerleşim yerlerine yakınlığı ve sportif çeşitlilik katılımcılar için önemlidir. Tesislerin fiziki imkanlarını yetersiz bulanlar spor yapmamayı tercih etmişlerdir. Araştırmanın sonuçları göz önünde bulundurularak rekreasyon alanlarının yerleşim yerlerine yakın planlanması yapılıp, kentten uzak konumdaki alanlar için yeterli ulaşım sağlanmalı; tesisler günümüze uygun restore edilip, fiziki imkanlarının arttırılması sağlanmalıdır. Geçmişten günümüze kentin yöresel özelliklerini, kültürünü, doğal ve tarihi alanlarını ön plana çıkaracak; yöreyi ülkede ve yurt dışında temsil edecek turizmi geliştiren çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca insanlara fiziksel yarar sağlarken, ruhsal yarar da sağlamak adına, rekreasyon alanları mümkün olduğunca doğa ile iç içe inşa edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Recreational activities improve the physical and mental health of individuals. It enables the development of personal skills and abilities. It socializes people and makes them happy. Increases work success and work efficiency. It enables the creation of a democratic society by providing social solidarity and integration. In order to achieve all these, it is thought that the recreation areas should be planned correctly according to the needs. This research was carried out in order to determine the recreational activity preferences of the people of Trabzon and to evaluate the barriers and negativities of participation in the recreation area and to shed light on the studies to be done in this direction. In the research, descriptive survey design, one of the quantitative research approaches, was used. The sample of the study consists of 406 individuals over the age of 18 in Trabzon. In the study, the data were obtained by using the Personal Information Form prepared by the researcher, the Factors of Recreation Preference Scale (RATE) and the Recreation Area Participation Barriers Scale (RAKE). The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 package program and independent groups t-test and one-way ANOVA analyzes were used. When the results of the research are examined: Women in recreation areas and those who come to make trips depend on physical facilities and security; men and those who are overweight gave importance to participate in the activities with their friends. The proximity of the recreation areas to the settlements and the sportive diversity are important for the participants. Those who found the physical facilities of the facilities insufficient preferred not to do sports. Considering the results of the research, recreation areas should be planned close to the settlements and adequate transportation should be provided for the areas far from the city; The facilities should be restored in accordance with the present day and their physical facilities should be increased. It will highlight the local characteristics, culture, natural and historical areas of the city from past to present; Studies that develop tourism that will represent the region in the country and abroad should be carried out. In addition, recreation areas should be built in harmony with nature as much as possible in order to provide physical benefits to people and spiritual benefits.