Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Sehir Hastanesinde çalışan asistan hekimlerin sigara bırakma tedavisiyle ilgili tutum ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Valution of the attitudes and knowledge levels ofresident physicians working in the GöztepeProf. DR. Süleyman Yalçin City Hospital about smokingcessation treatment
  1. Tez No: 755735
  2. Yazar: EMİNE ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Tütün kullanımı, günümüzde mortalite ve morbiditenin önde gelen önlenebilir nedenleri arasındadır.Hekimler, koruyucu hekimlik uygulamalarıyla ve danışmanlık hizmetleriyle hastalıklar meydana gelmeden önce müdahale etmektedirler.Tütünle mücadelede, hekimler hem hastalara sigaranın zararları hakkında bilgi verme hem de rol model olma sorumluluğunun bilincinde olmalıdır.Bu çalışmada, şehir hastanesinde çalışan asistan hekimlerin sigara içme durumu, nikotin bağımlılık düzeyi ve sigara bıraktırmaya karşı tutum ve davranışları ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır.Çalışmanın evrenini, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde 01.01.2022-30.06.2022 arasında görev yapmakta olan asistan hekimler oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan asistan hekimlerden 251'i (hedef kitlenin %71'i) çalışmaya dahil edildi.Çalışmada veri toplama aracı olarak online anket formu kullanıldı.Uygulanan anket araştırmacılar tarafından ilgili literatürler taranarak oluşturuldu. Sigara kullanan katılımcıların nikotin bağımlılığı, Fagerström nikotin bağımlılık testi kullanılarak hesaplandı. Çalışma verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 ve MedCalc 20.110 programları ile analiz edildi. Numerik veriler ortalama±standart sapma, frekans veriler ise yüzde olarak ifade edildi. Frekans veriler için ise Pearson Chi-square ve Fischer's Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco use is among the leading preventable causes of mortality and morbidity today.Physicians intervene before diseases occur with preventive medicine practices and counseling services. Physicians should be aware of the responsibility of both informing patients about the harms of smoking and being a role model in the fight against tobacco. In this study, it was aimed to evaluate the factors related to smoking status, nicotine addiction level, and attitudes and behaviors towards smoking cessation of residents working in the city hospital.Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional study. The universe of the study consists of the assistant physicians who work at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between October 1, 2022 and June 30,2022. 251 asistant physicians, 71% of whom constitute the population, were included in the study. An online questionnaire was used as a data collection tool in the study. The applied questionnaire was created by the researchers by scanning the relevant literature. The nicotine addiction of smokers was calculated using the Fagerström nicotine addiction test. Study data were analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 and MedCalc 20.110 programs. Numerical data were expressed as mean±standard deviation, and frequency data were expressed as percentages. Pearson Chi-square and Fischer's Exact tests were used for frequency data. A p value of