Partikelabscheidung in Nassentstaubern unter Berucksichtigung von Waerme- undStoffaustauschvorgaengen
Isı ve kütle transferi proseslerini dikkate alarak ıslak ayırıcılarda partiküllerin ayrıstırılması
- Tez No: 755752
- Danışmanlar: PROF. DR. FRİTZ EBERT, PROF. DR. DİETER WUSTENBERG, PROF. DR. ROLF GERMERDONK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Almanca
- Üniversite: Technische Universität Kaiserslautern
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
: Bu çalışmanın amacı, oldukça türbülanslı bir jet akışında damlacık birleşmesi, damlacık parçalanması ve damlacık buharlaşması veya yoğuşmasını hesaba katarak, ıslak ayırıcılarda ince toz ayrımının matematiksel modellemesidir. İki maddeli nozülün ve spreylerin karmaşık karıştırma prosesleri, nozul çıkışındaki ölçüm güçlükleri nedeniyle henüz yeterli hassasiyetle araştırılmamıştır. Toz parçacıklarının damlacıklar üzerinde ayrılmasının tanımı, ıslak yıkayıcıda bulunan çok fazlı akış hakkında ayrıntılı bilgi gerektirir. Bu doktora çalişmasinda, mevcut nozullu ıslak yıkayıcı için, gaz akışının gaz hızı ve sıcaklık alanları, dağılma fazlarının etkileşimleriyle birleştirilmiş sonlu bir hacim yöntemi kullanılarak momentum, ısı ve kutle
Özet (Çeviri)
highly turbulent jet flow. The complex mixing processes of the two-substance nozzle and the sprays have not yet been investigated with sufficient precision due to the measurement difficulties at the exit from the nozzle. The description of the separation of dust particles on droplets requires a detailed knowledge of the multi-phase flow present in the wet scrubber. In this doctoral work, the gas velocity and temperature fields of the gas flow for the current nozzle wet scrubber were calculated by solving the Navier-Stokes equations for unstable, three-dimensional conservation for momentum, heat and mass using a finite volume method combined with the interactions of the dispersion phases.