Personel güçlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of employee empowerment on job satisfaction: A field research
- Tez No: 755753
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN, PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İşletmeler başarılı olabilmek için kişisel olarak güçlü çalışanlara ve bu çalışanların işlerinde verimli olmalarına ihtiyaç duyarlar. Çalışanların işlerinde verimli olmalarının en önemli etkenlerinden biri yaptıkları işten memnun olmalarıdır. Bir çalışanın örgüt tarafından desteklenmesi hem örgütün verimi hem de çalışanın iş tatmini için oldukça önemlidir. İhracat yapmakta olan firmalarda alan çalışması yapılarak gerçekleştirilen çalışmada üst ve orta düzeydeki çalışanlar hedef kitle olarak alınmıştır. Personel güçlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada; personel güçlendirme ile iş tatmini arasında pozitif yönlü etki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların genel olarak desteklendikleri ve büyük oranda personel güçlendirmeyle birlikte iş tatmininin gerçekleştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinde faaliyette bulunan profesyonel meslek mensupları üzerine personel güçlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma verileri anket tekniği ile elde edilmiş ve 220 kişiye anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda personel güçlendirmenin, iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak personel güçlendirmenin alt boyutlarından olan anlam ile iş tatmininin alt boyutlarından çalışma arkadaşlarından tatmin ve ücret tatmini arasında, personel güçlendirmenin alt boyutlarından olan yeterlilik ile iş tatminin alt boyutlarından ücret tatmini ve yönetsel yaklaşımdan tatmin arasında ve personel güçlendirmenin alt boyutlarından olan etki ile iş tatmininin alt boyutlarından çalışma arkadaşlarından tatmin arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be successful, businesses need personally strong employees and these employees to be productive in their jobs. One of the most important factors for employees to be productive in their work is to be satisfied with their work. Supporting an employee by the organization is very important for both the efficiency of the organization and the job satisfaction of the employee. In the study, which was carried out by conducting field studies in exporting companies, upper and middle level employees were taken as the target group. The relationship between employee empowerment and job satisfaction was investigated. In the study; It was concluded that there is a positive relationship between employee empowerment and job satisfaction. It has been concluded that the employees are generally supported and that job satisfaction is realized with a great deal of employee empowerment in general. In this thesis, the effect of employee empowerment on job satisfaction was investigated on professional professionals operating in Kahramanmaraş. The research data were obtained by the survey technique and a survey was conducted with 220 people. As a result of the research, it has been determined that employee empowerment has a significant and positive effect on job satisfaction. However, no relationship was found between meaning, which is one of the sub-dimensions of employee empowerment, and satisfaction with colleagues and wage satisfaction, which are sub-dimensions of job satisfaction. No relationship was found between competence, which is one of the sub-dimensions of personnel empowerment, and wage satisfaction, which is one of the sub-dimensions of job satisfaction, and satisfaction with the managerial approach. No relationship was found between impact, which is a sub-dimension of employee empowerment, and satisfaction with colleagues, which is one of the sub-dimensions of job satisfaction.