Fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumları ile fen öğretimi öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of relationship between of science teachers' attitudes towards distance education with self-efficacy of science teaching
  1. Tez No: 755757
  2. Yazar: DOĞUKAN ERCOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. NİMET REMZİYE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumları ile fen öğretimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumları ile fen öğretimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama (survey) desenin ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Bursa il merkezi ve ilçelerinde resmi ve özel ortaokulda görev yapan 330 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve“Fen Bilimleri Öğretimi Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler SPSS-26 (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular ışığında fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutum düzeyleri orta düzeyin biraz üzerinde tespit edilirken, cinsiyet, çalıştığı kurum tipi, eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem, çalıştığı kurumda bulunma süresi ve uzaktan eğitim hakkında bilgi sahibi olma değişkenlerine göre uzaktan eğitime karşı tutum puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitimin özelliklerini önem bakımından değerlendirmelerine ve uzaktan eğitimde kullanılan iletişim yöntemlerinin etkililik derecelerine ait puanları incelendiğinde öğretmenlerin yaş, mesleki kıdem ve uzaktan eğitim hakkında bilgi sahibi olma değişkenlerine göre anlamlı farklar tespit edilmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin“Fen Öğretimi Öz Yeterlik Ölçeği”ne vermiş oldukları yanıtlar analiz edildiğinde fen öğretimi öz yeterlik düzeyleri orta düzeyin biraz üstünde tespit edilmiştir. Öğretmenlerin fen öğretimi öz yeterlik düzeyleri eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem, çalıştığı kurumda bulunma süreleri ve uzaktan eğitim bilgisi değişkenine göre anlamlı farklar tespit edilirken; cinsiyet ve çalıştığı kurum tipi değişkenine göre herhangi bir anlamlı fark tespit edilememiştir. Yapılan analizler neticesinde fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutum düzeyleri ile fen öğretimi öz yeterlikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between science teachers' attitudes towards distance education and their science teaching self-efficacy beliefs. In this study, the relational survey model of the survey design, which is one of the quantitative research methods, was used to examine the relationship between science teachers' attitudes towards distance education and their self-efficacy beliefs in science teaching. The participants of the study consist of 330 science teachers working in public and private secondary schools in Bursa city center and districts in the 2020-2021 academic year. In the study,“Personal Information Form”,“Distance Education Attitude Scale”and“Science Education Self-Efficacy Scale”were used as data collection tools. Quantitative data obtained from data collection tools were analyzed with SPSS-26 (Statistics Program for Social Sciences) package program. In the light of the findings of analysis, while science teachers' attitude levels towards online education were found to be above average, their gender, type of the instution they work, education status, age, length of service, how long they have been in their current instution and how knowledgeable they were of online education, were not found to be meaningful difference as to their attitude levels. When the science teachers' evaluation of the features of distance education in terms of importance and the scores of the effectiveness of the communication methods used in distance education were examined, significant differences were determined according to the variables of teachers' age, professional seniority and having knowledge about distance education. When the answers given by the science teachers to the“Science Teaching Self-Efficacy Scale”were analyzed, the science teaching self-efficacy levels were found to be slightly above the medium level. While significant differences were determined according to the teachers' science teaching self-efficacy levels, educational status, age, professional seniority, length of stay in the institution and distance education knowledge variable; No significant difference was found according to gender and type of institution where they work. As a result of the analysis, a positive and significant relationship was determined between the science teachers' attitude levels towards distance education and their science teaching self-efficacy.