Biyoloji eğitimi veren öğretmenlerin COVID-19 pandemi sürecinde kullandıkları uzaktan eğitime yönelik görüş ve tutumları
The opinions and attitudes of teachers of biology education on distance education used during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 684350
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç:Bu çalışmada Covid-19 pandemi süresince zorunlu olarak uzaktan eğitim yoluyla biyoloji eğitimi veren (biyoloji, fen ve teknoloji) öğretmenlerin karşılaştıkları durumlar, görüş ve tutumlarının neler olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem:Çalışmada nicel araştırma yöntemi olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılara pandemi koşulları gereği anketler online olarak gönderilmiş ve 201 katılımcının geri dönüşü sağlanmıştır. Ölçek Ağır, Gür ve Okçu (2007) tarafından geliştirilmiştir. Ölçek; Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği (UETÖ)'dir. Çalışmanın evreni Erzurum ilinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında görev yapan biyoloji dersi veren öğretmenler ve biyoloji dersine giren fen ve teknoloji öğretmenleri seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. İstatistiksel analiz kısmında iki grup arasındaki anlamlı farklılıkların belirlenmesi için bağımsız gruplar t-testi; ikiden fazla olan grup arasındaki anlamlı farklılık incelemeleri yapılırken ise ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumlarında okul türü bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumları, devlet okulunda görev yapan öğretmenlere göre anlamlı bir fark oluşturmuştur. Ancak mesleki kıdem, eğitim durumu, uzaktan eğitimde önceden bilgi sahibi olma ve branş bazında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda özel ve devlet okuluna giden öğrencilerin sosyo ekonomik durumlarının farklılık gösterdiği, her iki okula giden öğrencilerin velilerinin beklenti durumlarının, öğrencilere sağlanan teknolojik imkanların fazlalığının ve kullanılan uzaktan eğitim platformlarının devlet okullarında kullanılan eba uygulamasın alternatif uygulamalar (side, e-doğa) sistem yoğunluğundan kaynaklı kopmaları ortadan kaldırmıştır. Ayrıca kullanılan teknolojik cihazlar (grafik tablet), kullanılan öğretim mataryal programları (z-kitap) özel kurumlarda görevli öğretmenlerin daha kolay ders işlemesine olanak sağladığı düşünülmektedir. Öneriler: Uzaktan eğitim konu alanıyla ilgili olarak ileride yapılması planlanan araştırmalarda çalışmaya katılacak öğretmenlere uzaktan eğitimin ile ilgili tanıtıcı ve bilgilendirici etkinlikler ve broşürler vasıtasıyla daha kapsamlı ve detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır. Diğer taraftan uzaktan eğitim hakkında bilgi durumunu ölçen ölçekleri kullanarak öğretmenlerin uzaktan eğitime bilgi durumu ile uzaktan eğitime yönelik tutumlarını inceleyen çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the situations, opinions and attitudes of teachers who give biology lessons (biology, science and technology) through distance education during the pandemic period of Covid-19 disease. Method:The descriptive survey model, which is a quantitative research method, was used in the study. Due to the pandemic conditions, questionnaires were sent to the participants online and participation of 201 participants was ensured. The scale was developed by Ağır, Gür and Okçu (2007). Scale; Distance Education Attitude Scale (DIET). The universe of the study was determined by the biology teachers working in the province of Erzurum in the 2020-2021 academic year, and the science and technology teachers who took the biology course, using the simple random sampling method, one of the random sampling methods. In the statistical analysis part, independent groups t-test was used to determine the significant differences between the two groups; One-way analysis of variance (ANOVA) was used for unrelated samples while analyzing the significant differences between groups with more than two. Results: According to the results obtained in the study, a significant difference was found in the attitudes of teachers towards distance education in terms of school type. The attitudes of teachers working in private schools towards distance education made a significant difference compared to teachers working in public schools. In addition, no significant difference was found on the basis of professional seniority, education level, prior knowledge in distance education and branch. Conclusion: The findings obtained from the study show that the socio-economic status of the students going to private and public schools differ, the expectation status of the parents of the students going to both schools, the excess of technological opportunities provided to the students, and the distance education platforms used in the public schools. It has eliminated the ruptures caused by the density. In addition, it is thought that the technological devices (graphic tablet) used and the teaching material programs (z-book) used enable teachers in private institutions to teach lessons more easily. Suggestions: Teachers who will participate in the study in the future researches on the subject area of distance education should be provided with more comprehensive and detailed information through promotional and informative activities and brochures about distance education. On the other hand, studies should be conducted to examine teachers' knowledge of distance education and their attitudes towards distance education by using scales that measure the level of knowledge about distance education.