Web tabanlı uzaktan eğitim ile verilen bağlama dersinin konservatuvar lisans düzeyi bağlama dersi kazanımlarına etkisi
The effect of web-based distance education of baglama course on the outcomes of the conservatory undergraduate level connection course
- Tez No: 755760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Literatürde web tabanlı eğitim alanında, müzik, piyano, gitar ve şan eğitimi gibi çalışmalara rastlanırken, geleneksel Türk Müziği çalgılarından biri olan bağlama ve bağlama eğitimine yönelik materyallerin olmadığı görülmektedir. Bu araştırmada, web tabanlı uzaktan eğitime yönelik oluşturulan ders programı ve ders materyalleri ile verilen bağlama dersinin konservatuvar 3. ve 4. sınıf bağlama dersi kazanımlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü ders tanıtım formlarından elde edilen ders öğrenim çıktılarına göre 3. ve 4. sınıfa yönelik 14 haftalık uzaktan bağlama eğitimi ders programları planlanmıştır. Bu programlara uygun ders materyalleri hazırlanmış olup programlar 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde uygulamaya konmuştur. Çalışmada karma yöntem benimsenerek; nicel olan deneysel boyutunda lisans 3. ve lisans 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan 21 bağlama öğrencisine Deneme Modellerinden“Tek Grup Ön Test- Son Test Modeli”uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 25 programı ile analiz edilip örneklem sayısı 30'un altında olduğundan parametrik olan yöntemlerden Bağımlı t- Testi (Paired Samples t-Test) ile sınanmıştır. Elde edilen nicel bulgular kapsamında, tüm öğrencilerin ön test ve son test ortalama düzeylerine bakıldığında, 1. ölçütte zayıf düzeyden iyi düzeye 2 basamak, 2. ölçütte Çok zayıf düzeyden iyi düzeye 3 basamak, 3., 4., 5 ve 6. ölçütlerde çok zayıf düzeyden orta düzeye 2 basamak ilerleme sağladıkları söylenebilir. Ortalama puana göre ölçüt seviyelerinde en az 2 ve en fazla 3 basamak ilerleme olduğu görülmektedir. Araştırmanın nitel boyutunda ise Örnek Olay (Özel Durum) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen cevaplar içerik analizine tabi tutularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While there are studies such as music, piano, guitar and singing education in the field of web-based education in the literature, it is seen that there are no materials for baglama and baglama education, which is one of the traditional Turkish Music instruments. In this study, it was aimed to determine the effect of the curriculum and course materials created for web-based distance education and the baglama course given in the conservatory 3rd and 4th grade baglama course gains. Within the scope of the research, 14-week distance baglama training course programs for the 3rd and 4th grades were planned according to the course learning outputs obtained from the Giresun University State Conservatory Traditional Turkish Music Department course introduction forms. Course materials suitable for these programs have been prepared and the programs have been put into practice in the Fall Semester of the 2020-2021 Academic Year. In the study, by adopting the mixed method; The“Single Group Pre-Test-Post-Test Model”, one of the Trial Models, was applied to 21 Baglama students studying in the 3rd and 4th grades of undergraduate education in its experimental dimension, which is quantitative. The quantitative data obtained were analyzed with the SPSS 25 program and tested with the Paired Samples t-Test, which is one of the parametric methods since the number of samples was less than 30. Within the scope of the quantitative findings obtained, when the pre-test and post-test average levels of all students are examined, 2 steps from poor level to good level in the 1st criterion, 3 steps from the very weak level to the good level in the 2nd criterion, and from very weak to moderate level in the 3.4.5 and 6th criteria. It can be said that they have achieved 2 steps of progress. According to the average score, it is seen that there is at least 2 and at most 3 steps progress in the criterion levels. In the qualitative aspect of the research, the Case Study (Special Case) method was used. In line with this method, semi-structured interviews were conducted with the students . The answers obtained were interpreted by subjecting them to content analysis.