Bir sağlık kuruluşunda doğan bebeklerin emzirilme süreleri ve etkileyen faktörler
Breastfeeding times of babies born in a healthcare and affecting factors
- Tez No: 755764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM DENİZ BÖYÜKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Emzirme, bebeklerin hem anatomik ve fizyolojik gelişimine hem de psikolojik gelişimine katkı sağlayan önemli bir beslenme biçimidir. Uluslararası kuruluşlara göre tüm bebekler doğumu takip eden ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmeli ve emzirme, iki yaşına değin sürdürülmelidir. Bu araştırmanın amacı, bir sağlık kuruluşunda doğum yapmış annelerin bebeklerini emzirme sürelerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2018-31.12.2019 tarihleri arasında doğum yapmış olan 4203 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, bilgisayar ortamında, 0.2 etki büyüklüğü, %95 güven düzeyi, %80 güçle 200 olarak hesaplanmıştır. Veriler, sağlık kuruluşu kayıtlarından telefon numaraları alındıktan sonra yapılan telefon görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında; sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmada annelerin %56.5'inin bebeğini 24 aydan daha kısa süre emzirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The breastfeeding is an important form of nutrition that contributes to both the anatomical and physiological development and their psychological development of babies. According to international organizations, all babies should be fed exclusively with breast milk for the first six months following birth and breastfeeding should be continued until the age of two. The aim of this study is to determine the duration of breastfeeding and the factors affecting the babies of mothers who gave birth in a health institution. The research is a cross-sectional type. The population of the study consists of 4203 women who gave birth in Kırşehir Training and Research Hospital between 01.01.2018 and 31.12.2019. The sample of the study was calculated as 200 in computer environment with 0.2 effect size, 95% confidence level, 80% power. The data were collected through telephone interviews after phone numbers were obtained from hospital records. The data in computer environment; number, percentage, mean, median, Mann Whitney U and Kruskal Wallis analyzes were used. In the study, it was determined that 56.5% of the mothers breastfed for less than 24 months.