COVİD-19 tanısı alan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of obstetric and neonatal outcomes of pregnant women diagnosed with COVİD-19
  1. Tez No: 859532
  2. Yazar: YURTSEVER SELAYET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İLDAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, COVID-19 tanısı alan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, retrospektif ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini 1 Mart 2020-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Manisa Şehir Hastanesine başvuran ve COVID-19 tanısı alan tüm gebeler (n=99) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından hastane bilgi sistemi, doğum kayıt defteri ve arşiv hasta dosyalarından ulaşılan veriler taranarak hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Obstetrik Bilgi Formu ve Neonatal Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16 istatistik programı kullanılmış, tanımlayıcı (sayı, yüzde) ve ki-kare analizleri yapılmıştır. COVID-19 tanısı alan gebelerin yaş ortalamaları 28,64±5,64 99 olup %73,7'sinin ortaöğretim ve üzerinde eğitimi olduğu, %83,8'inin ev hanımı olduğu bulunmuştur. Gebelerin %21,2'si kronik hastalığı olduğunu belirtmiştir. Hastaneye başvuruda yatış nedeninin %92,9'u obstetrik nedenlerdir. Gebelerin %90,9'unun antenatal izlemlerine gittiği, ortalama gebelik sayısının 2,36±1,28 olduğu, %83,8'inin gebelik haftasının 37 hafta ve üzerinde belirlenmiştir. Doğumların %62,6'sı sezaryenle sonuçlanmıştır, %46,8'inin daha önceki doğumları da sezaryendir. Kadınların %16,2'sinde doğum sonu riskli durum geliştiği, en sık oranda (%31,3) oksijen satürasyonun düştüğü; %8.1'inin yoğun bakıma yatışı olduğu belirlenmiştir. Kadınların %3,0'ında doğum sonu bulunduğu hastanede, %1,0'ında ise sevk edildiği üçüncü basamak sağlık kuruluşunda anne ölümü gerçekleşmiştir. COVID-19 tanısı alan kadınların yenidoğanlarının özellikleri incelendiğinde; canlı doğan yenidoğanların %8,1'inin birinci dakika Apgarının 6 ve altında olduğu, %6,1'inin beşinci dakika Apgarının 8 ve altında olduğu; %11,1'ine resüstasyon uygulandığı bulunmuştur. Yenidoğanların %8,1'inin kilosu 700-2000 gram arasındadır. Doğumdan hemen sonra PCR testi yapıldığında bir yenidoğanda, 24 saat bakıldığında ise iki yenidoğanda pozitif sonuç tespit edilmiştir. Yenidoğanların %65,6'sı anne sütü almıştır. Yenidoğan yoğun bakıma yatışı yapılan bebeklerin oranı %48,5'tir; entübe edilen bebeklerin oranının %6,1 olduğu belirlenmiştir. COVID-19 tanısı alan gebelerin yenidoğanlarının %4'ünde neonatal ölüm gerçekleşmiştir Annede kronik hastalık durumu, doğum şekli, hastaneye başvuru nedeni ile yenidoğanda ölüm ya da sağlıklı şekilde taburcu edilme arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p≥0,05). Anne ölümü gerçekleşen tüm kadınların kronik hastalık öyküsü olduğu (üçü astım biri tiroid hastalığı), gebelik haftasının 36 ve altında olduğu, nefes darlığı şikâyeti ile hastaneye başvurduğu belirlenmiştir. Yenidoğan ölümü gerçekleşenlerin bebeklerin tümünün gebelik haftası 36 hafta ve altında bulunmuştur. Gebelik sayısı ile anne ve bebek ölümü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p≥0,05). Sonuç olarak COVID-19 tanısı alan, gebelik haftası 36 hafta ve altında olan, kronik hastalık olarak astım tanısı olduğunu ifade eden, hastaneye başvuruda nefes darlığı şikayet ile yatışı yapılan gebelerin maternal ve neonatal sonuçları olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the obstetric and neonatal outcomes of pregnant women diagnosed with COVID-19. The research is retrospective and descriptive type. The study sample consisted of all pregnant women (n = 99) who applied to Manisa Provincial Health Directorate Manisa City Hospital between March 2020 and December 2021 and were diagnosed with COVID-19. The sociodemographic information form, obstetric information form, and neonatal information form were prepared by the researchers by scanning the data obtained from the hospital information system, birth registry, and archived patient files, which were used as data collection tools. SPSS 16 statistical program was used to analyze the data, and descriptive (number, percentage) and chi-square analyses were performed. The average age of pregnant women diagnosed with COVID-19 was 28.64±5.64 99 years old, 73.7% had secondary education or above, and 83.8% were housewives. 21.2% of pregnant women stated that they had a chronic disease. 92.9% of the reasons for hospital admission are obstetric reasons. It was determined that 90.9% of the pregnant women went for antenatal follow-up, the average number of pregnancies was 2.36±1.28, and 83.8% of them had a gestational age of 37 weeks or more. 62.6% of births ended in cesarean section, 46.8% had previous births by cesarean section. Postpartum risky conditions developed in 16.2% of women, and oxygen saturation decreased most frequently (31.3%); It was determined that 8.1% of them were admitted to intensive care. Maternal death occurred in 3.0% of the women in the hospital where they were postpartum and in 1.0% in the tertiary health institution to which they were referred. When the characteristics of the newborns of women diagnosed with COVID-19 are examined, 8.1% of live newborns had a first-minute Apgar of 6 or less, and 6.1% had a fifth-minute Apgar of 8 or less. It was found that 11.1% of them were resuscitation. The weight of 8.1% of newborns is between 700-2000 grams. The PCR test was detected in one newborn as positive after childbirth and also found in two newborns after 24 hours. 65.6% of newborns fed their mothers milk. The rate of babies admitted to neonatal intensive care is 48.5%; It was determined that the rate of intubated babies was 6.1%. Neonatal death occurred in 4% of newborns of women diagnosed with COVID-19 There was no statistically significant difference between the chronic disease of the mother, the method of birth, the reason for hospital admission, and the death or healthy discharge of the newborn (p≥0.05). It was determined that all women with maternal mortality had a history of chronic diseases (three with asthma and one with thyroid disease), their gestational age was 36 weeks or less, and they applied to the hospital with complaints of dyspnea. Newborn mortality occurred at 36 weeks of gestational age or less. There was no statistically significant relationship between the number of pregnancies and maternal and infant mortality (p≥0.05). As a result, the maternal and neonatal outcomes of pregnant women who were diagnosed with COVID-19, whose gestational age was 36 weeks or less, who stated that they were diagnosed with asthma as a chronic disease, and who were hospitalized with dyspnea were negatively affected.