Lazer kaynak yorulma davranışının modelleme ve testler ile incelenmesi
Investigation of laser welding fatigue behavior by modeling and tests
- Tez No: 755777
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Otomotiv sektörü başta olmak üzere özellikle çelik sacların birleştirilmesinde yaygın olarak kullanılan birleştirme yöntemlerinden biri de kaynak yöntemidir. Birleştirilecek malzeme ya da parçanın şekline göre farklı kaynak yöntemleri uygulanmaktadır. Lazer kaynağı günümüzde geleneksel direnç kaynağı veya gazaltı kaynak yöntemleri yerine kullanılan veya kullanılmaya başlanılan, üstün özellikli bir birleştirme yöntemidir. Lazer kaynak parçaların birleşme kalitesi, mukavemeti ve proses hızı gibi özellikleriyle diğer kaynak yöntemlerine göre tercih edilme sebebi olabilmektedir. Aynı tip malzemelerin birleştirilmesinin yanında, farklı tipteki malzemelerin birleştirilmesinde de pek çok endüstride lazer kaynak kullanılmaktadır. Bu çalışmada üst üste bindirme lazer kaynak yönteminin sonlu elemanlar modellemesi ve fiziksel testler yapılarak, birleşme mukavemeti ve yorulma davranışı incelenmiştir. Otomotiv sektöründe daha çok süspansiyon sistemi ve araç şasesinde bulunan parçalarda kullanılan kompleks fazlı çelik sac malzemenin lazer kaynak yöntemi ile birleştirme mukavemeti ve yorulma performansı belirlenmiştir. Lazer kaynak yönteminin sonlu elemanlar paket programları sayesinde modellemesi yapılarak yorulma performansının fiziksel test sonuçları ile korelasyonu sağlanmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, lazer kaynak yönteminin kompleks fazlı çelik sac malzemelerde birleşme yorulma performansı hesaplanmıştır. Uygun parametrelerde yapılan lazer kaynak çalışması sonucunda kaynak yorulma grafiği elde edilmiştir. Elde edilen bu grafik, ürün geliştirme çalışmalarında lazer kaynakla birleştirilmesi düşünülen parçaların yorulma hesabı çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the joining methods that is widely used in the joining of steel sheets, especially in the automotive sector, is the welding method. Different welding methods are applied according to the shape of the material or part to be joined. Laser welding is a superior joining method that is used or started to be used instead of traditional resistance welding or gas welding methods. Laser welding can be the reason why parts are preferred over other welding methods with their properties such as joining quality, strength and process speed. In addition to joining the same type of materials, laser welding is used in many industries for joining different types of materials. In this study, finite element modeling and physical tests of the lap laser welding method were carried out to examine the joint strength and fatigue behavior. The joining strength and fatigue performance of the complex phase steel sheet material, which is mostly used in the parts of the suspension system and vehicle chassis in the automotive sector, were determined by laser welding method. The laser welding method was modeled with the help of finite element package programs and the fatigue performance was correlated with the physical test results. As a result of this study, the joint fatigue performance of the laser welding method in complex phase steel sheet materials was calculated. Welding fatigue graph was obtained as a result of laser welding work performed with appropriate parameters. This graphic will shed light on the fatigue calculation studies of the parts that are considered to be combined with laser welding in product development studies.