Perception of minority toleration from the eyes of the majority: The role of perceived threat
Gruplararası toleransta çoğunluk grubun bakış açısı: Algılanan tehdidin rolü
  1. Tez No: 755776
  2. Yazar: BERFİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ÇİĞDEM HEMŞİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Azınlık grupların tolere edilmesi toplumu ileriye taşıyacak bir araç gibi görülse de güncel çalışmalara göre 'katlanılma' hissini vermesi sebebiyle bireylerin özgüvenlerini zedeleyebilmektedir. Fakat çoğunluk grubun azınlık grupların tolere edilmesini nasıl algıladığı bilinmemektedir. Bu projedeki dört çalışma ile a) çoğunluğun toleransı ayrımcılık ve kabul edilme deneyimlerinden ayırıp ayırmadığı, b) ayrımcılık ve kabul edilmeye kıyasla ne derece olumlu değerlendirdikleri ve c) bu yatkınlıkların algılanan tehdide ne derece bağlı olduğu incelenmiştir. Birinci çalışmada (N = 214), Suriyeleri mültecilerden algıladıkları tehdidin Türklerin toleransı 'kabul edilme' gibi algılamaları ile ilintili olduğu bulunmuştur. İkinci (N = 161, yerel örneklem, hedef Suriyeli mülteciler, yüksek algılanan tehdit) ve üçüncü (N = 206, öğrenci örneklemi, hedef LGBTİ bireyler, düşük algılanan tehdit) çalışmalarda ise, katılımcılara tolerans, ayrımcılık veya kabul senaryolarından biri verilmiştir. Tolerans algılanan tehdidin yüksek olduğu bağlamda kabul etmeye atfedilmiş ve daha olumlu bir deneyim olarak değerlendirilmişken, algılanan tehdidin düşük olduğu bağlamda ayrımcılık yapmaya benzetilmiş ve daha olumsuz bir deneyim olarak değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son çalışmada (N = 150), Birleşik Krallık'taki Hıristiyan bir örneklemde Müslümanlara karşı manipüle edilen algılanan tehdidin toleransın daha olumlu görülmesine yol açtığı ve dolaylı olarak Müslümanlara verilen desteği azalttığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bulgular çoğunluk grup için toleransın oldukça belirsiz olduğunu ve algılanan tehdidin tolerans algısında önemli rolü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although toleration of minorities may be seen as progressive for societies, recent research has shown that toleration may be costly for minority group members' self-esteem as it implies being“put up with”. What is relatively less known is how majority group members perceive the toleration of minorities. In four studies, we examined a) whether majority group members distinguished toleration from discrimination and acceptance, b) how positively they evaluated different acts of toleration compared to discrimination and acceptance and in turn supported minority rights, and c) to what extent these perceptions depended on the level of outgroup threat. In Study 1 (N = 214), higher perceived threat from Syrian refugees was found to be associated with Turkish natives' tendency to attribute acceptance to toleration. In studies 2 (N = 161, community sample - Syrian refugee target, high threat context) and 3 (N = 206, student sample - LGBTI target, low threat context), participants were given either a toleration, a discrimination, or an acceptance scenario. We showed that toleration was more likely to be attributed to“acceptance”than“discrimination”and was evaluated more positively in a high threat context. In study 4 (N = 150), we experimentally manipulated the threat of Muslims among Christians in the UK and found that toleration was rated as more favorable and in turn related to lower support of minorities in the high threat condition, whereas it was defined as discrimination and rated less favorably in the control condition. Overall findings indicate that for majority group members the construct of toleration is highly ambiguous and perceived outgroup threat plays a key role in its understanding.